VIDEO NBA: Reveniri spectaculoase pentru Lakers și Nets

LeBron James în duel cu Damian Lillard
LeBron James în duel cu Damian LillardAFP
LeBron James a marcat 20 din cele 37 de puncte ale sale în a doua repriză, iar Los Angeles Lakers a revenit de la un deficit de 25 de puncte la pauză pentru a învinge pe Portland Trail Blazers cu 121-112.

Lakers, care a marcat doar 13 puncte față de cele 45 ale lui Portland în al doilea sfert, a devenit prima echipă de la Boston Celtics în 1972, care s-a impus într-un meci în care a pierdut un sfert cu 30 sau mai multe puncte.

Remarcabila revenire a fost doar o parte a unei seri dramatice în care Brooklyn Nets - condusă cu 38 de puncte de un inspirat Kyrie Irving - a învins campioana NBA Golden State Warriors cu 120-116 la San Francisco.

În schimb, cele două echipe de top din Conferința de Vest - Denver Nuggets și Memphis Grizzlies - nu au putut întoarce deficitele de pe tabelă, Denver pierzând cu 101-99 în fața celor de la Oklahoma City Thunder, în timp ce Memphis a fost învinsă cu 112-110 de Phoenix Suns.

În Portland, o echipă Lakers, care a dat dovadă de multă inconsistență în absența accidentatului Anthony Davis, a avut un început promițător, marcând primele șase aruncări în drumul către un avans de 14 puncte.

În al doilea sfert, însă, echipa s-a prăbușit la ambele capete ale terenului și s-a regăsit în corzi după o perioadă în care numărul coșurilor marcate (6) a fost mai mic decât cel al greșelilor (7).

LeBron James a marcat 16 puncte în al treilea sfert, iar Dennis Schroder a adăugat 14, iar Lakers a redus deficitul la cinci puncte înainte de ultimele 12 minute ale partidei.

Schroder a terminat cu 21 de puncte, iar Thomas Bryant a adăugat 31 de puncte și 14 recuperări pentru Lakers, care a recăpătat conducerea după coșul de trei puncte reușit de Bryant la jumătatea celui de-al patrulea sfert și s-a detașat după o reușită a aceluiași Bryant cu 5:08 minute rămase de jucat.

„Am provocat echipa”, a spus Ham despre conversația din vestiar de la pauză. "Au mai rămas 24 de minute. Douăzeci și cinci de puncte sunt un deficit uriaș, dar în NBA... jucând corect, poți să revii destul de repede și să-ți acorzi o șansă."

În San Francisco, Irving a stat la baza revenirii lui Nets, dar marcat strict de apărarea celor de la Warriors, a trebuit să-i cedeze lui Royce O'Neale responsabilitatea în momentele decisive dinspre final, iar acesta a marcat un coș de trei puncte, cu 28,5 secunde rămase de jucat.

Irving a marcat apoi o pereche de aruncări libere pentru a pecetlui victoria.

”Un efort total de echipă”, a spus Irving după ce Nets i-a depășit pe Warriors cu 27-10 în ultimele șapte minute.

Seria Nuggets la final

În Denver, Shai Gilgeous-Alexander de la Oklahoma City a marcat 34 de puncte, iar Thunder a pus capăt seriei de nouă victorii consecutive a lui Nuggets.

Cu Nikola Jokic, de două ori MVP în exercițiu, afectat de o problemă medicală, Nuggets s-a văzut în postura urmăritoarei pentru o mare parte a întâlnirii.

Formația din Denver a egalat la 99-99 cu 30,2 secunde rămase, dar Gilgeous-Alexander a marcat cu 9,2 secunde rămase și Jamal Murray de la Denver a ratat ultima aruncare a meciului, fiind marcat agresiv de apărarea adversă.

Murray a terminat cu 26 de puncte, Nuggets având șapte jucători în cifre duble, dar Denver a pierdut pentru a patra oară acasă în acest sezon.

În Phoenix, Suns au dominat o mare parte a jocului, conducând cu până la 29 de puncte în al treilea sfert, doar pentru ca Memphis să reducă avantajul la două cu mai puțin de 30 de secunde rămase.

Mikal Bridges a marcat 24 de puncte, iar Chris Paul a adăugat 22 cu 11 pase decisive la întoarcerea după o accidentare la șold, iar Suns a obținut în cele din urmă victoria cu 112-110.

Ja Morant a marcat 27 de puncte cu opt pase decisive, iar Desmond Bane a adăugat 24 de puncte pentru Grizzlies, care au pierdut două meciuri la rând după o serie de 11 victorii consecutive.

Los Angeles Clippers - condușsă de cele 30 de puncte și nouă recuperări ale lui Kawhi Leonard - a avut un final excelent de partidă și i-a învins pe Luka Doncic și Mavericks în Dallas cu 112-98.

Starul sloven a terminat cu 29 de puncte și 10 recuperări, dar a reușit doar nouă din cele 21 de lovituri ale sale din teren și a ratat cinci dintre cele 13 aruncări libere, fiind ținut sub 30 de puncte pentru doar a treia oară în 14 jocuri.

Mavs, care nu a putut conta pe pivotul accidentat Christian Wood, a pierdut șase din ultimele opt jocuri.