NBA: Irving înscrie coșul victoriei pentru Nets, Celtics și Warriors învinse

Kyrie Irving a reușit coșul victoriei pentru Brooklyn Nets
Kyrie Irving a reușit coșul victoriei pentru Brooklyn NetsAFP
Starul lui Brooklyn, Kyrie Irving, a marcat o aruncare de trei puncte în ultima fază a meciului și i-a dus pe Nets la a cincea victorie consecutivă în NBA, vineri, în timp ce Golden State, campioana în exercițiu, și Boston, liderul campionatului, au pierdut.

Aruncarea de trei puncte reușită de Irving a permis celor de la Nets să se impună cu 119-116 în fața celor de la Raptors, în Toronto.

Irving a fost cel mai bun marcator al celor de la Nets cu 32 de puncte. Kevin Durant a adăugat 28, iar Brooklyn a obținut a noua victorie în 10 meciuri.

Brooklyn a fost condusă cu până la 18 puncte în prima repriză, dar s-a mobilizat și a rămas la o victorie în spatele lui Cleveland, ocupanta locului trei în Conferința de Est.

Cavs - ajutată de 41 de puncte de la Donovan Mitchell - a reușit o victorie cu 118-112 în fața celor de la Indiana Pacers.

Fred VanVleet a marcat 39 de puncte pentru Raptors, iar coșul său de trei puncte a egalat scorul la 105-105 cu 3:06 înainte de finalul meciului.

Brooklyn a replicat cu slam dunk-uri de la Ben Simmons și Durant, echipele alternând la conducere, Nets ajungând la 116-114 cu 14,1 secunde înainte de final după un coș de trei puncte al lui Yuta Watanabe, care a primit o pasă de la Irving.

Scottie Barnes, de la Toronto, a reușit două aruncări libere pentru a egala din nou, dar Irving și-a asumat aruncarea decisivă.

"Odată ce primești acea minge în mâini la finalul meciului, este ceea ce visezi", a spus Irving.

Nets a rămas cu o victorie în fața ocupantei locului cinci, Philadelphia 76ers, care a învins campioana Golden State Warriors, lipsită de jucători de bază, cu 118-106, în Philadelphia.

Joel Embiid a marcat 34 de puncte și a adăugat 13 recuperări, iar James Harden a terminat partida cu 27 de puncte și nouă pase decisive pentru Sixers, care pe final au rămas fără Tobias Harris, care a fost nevoit să se retragă la vestiar din cauza unor dureri de spate.

Warriors au fost fără superstarul Stephen Curry, care va fi indisponibil pentru o perioadă nedeterminată după ce s-a accidentat la umărul stâng în înfrângerea de miercuri de la Indiana.

Andrew Wiggins a ratat al șaselea meci consecutiv, Draymond Green nu a putut evolua din cauza unei contuzii la coapsă, iar Golden State Warriors a ajuns la un record 2-14 în deplasare.

Jordan Poole a fost cel mai bun marcator al echipei din San Francisco cu 29 de puncte, iar Donte DiVincenzo a marcat 17 - inclusiv 15 din cinci coșuri de trei puncte în prima repriză.

Golden State nu a putut menține, însă, ritmul din startul partidei și nu a putut să-l blocheze pe Embiid, care a marcat 12 puncte în al treilea sfert, în drumul său spre al șaselea meci consecutiv cu cel puțin 30 de puncte.

"Au avut o mulțime de aruncări și au avut un start de partidă în care le-a intrat aproape tot", a spus Embiid despre Warriors care a condus cu două puncte la pauză. "Știam că la un moment dat vor scădea ritmul. Trebuia doar să rămânem agresivi și să îi împiedicăm să marcheze".

Surpriza Orlando

La Boston, tânăra Orlando Magic a produs o surpriză, câștigând cu 117-109 în fața celor de la Celtics, al căror record din campionat a scăzut la 22-8.

Jayson Tatum i-a condus pe Celtics cu 31 de puncte și șapte recuperări. Jaylen Brown a adăugat 26 de puncte, dar Boston nu a putut ține piept unei echipe Magic care a obținut a cincea victorie consecutivă.

Pivotul lui Boston, Robert Williams, și-a făcut debutul în acest sezon după ce a fost operat la genunchiul stâng în septembrie. El a marcat nouă puncte și a reușit cinci recuperări.

Moritz Wagner a marcat 25 de puncte, iar Paolo Banchero a adăugat 20 pentru Magic, care a dominat Celtics la capitolul recuperări (53-38) și nu a fost condusă niciodată în repriza a doua.

Lakers câștigă, Davis se accidentează

Los Angeles Lakers s-a distanțat târziu pentru o victorie 126-108 asupra Denver Nuggets, în ciuda faptului că l-a pierdut pe Anthony Davis înainte de pauză din cauza unei accidentări la piciorul drept.

Davis a fost în mod clar afectat după ce s-a duelat sub coș cu Nikola Jokic în primul sfert, dar a continuat să joace, Lakers fiind condusă cu 65-64 după o primă repriză foarte disputată.

Denver conducea cu 12 puncte cu 8:03 rămase din sfertul al treilea, dar o aruncare de la distanță a lui LeBron James și o aruncare de trei puncte a lui Dennis Schroder au făcut ca Lakers să conducă cu cinci puncte în sfertul al patrulea, când s-au distanțat decisiv.

James a condus Lakers cu 30 de puncte, iar Thomas Bryant a adăugat 21 de pe bancă, el înlocuindu-l pe Davis în a doua repriză.

Jokic, de două ori cel mai valoros jucător din NBA, a marcat 25 de puncte și a avut 11 recuperări pentru Denver.

New York Knicks și-a dus seria de victorii la șase meciuri cu un succes 114-91 asupra lui Bulls în Chicago.

RJ Barrett a marcat 27 de puncte, iar Jalen Brunson și Quentin Grimes au adăugat 22 de puncte fiecare, Brunson reușind șase coșuri de trei puncte, iar Grimes cinci, Knicks terminând cu 17 aruncări din afara semicercului.