NBA: Dallas învinge Lakers după două reprize de prelungiri

Luka Doncic a reușit a 10-a triplă-dublă a sezonului
Luka Doncic a reușit a 10-a triplă-dublă a sezonuluiAFP
Vedeta echipei Dallas, Luka Doncic, a reușit o triplă-dublă de 35 de puncte, forțând de două ori prelungirile cu aruncări de trei puncte, iar Mavericks a învins-o pe Lakers cu 119-115, joi, la Los Angeles, într-o confruntare spectaculoasă din NBA.

Doncic a adăugat 14 recuperări și 13 pase decisive, reușind a 10-a triplă-dublă a sezonului.

Coșul său de trei puncte cu șase secunde rămase din timpul regulamentar - singurul său coș din sfertul al patrulea - a egalat scorul la 101-101, iar partida a intrat în prelungiri după ce Troy Brown a ratat în ultima secundă.

Doncic a reușit o aruncare aproape identică pentru a egala la 108-108 cu 47,8 secunde înainte de finalul primei reprize de prelungiri, iar după două ratări ale lui LeBron James și una a lui Tim Hardaway Jr. de la Dallas, a fost nevoie de o a doua repriză de prelungiri.

"A fost un meci foarte fizic", a spus Doncic, care a fost aruncat în afara terenului de o lovitură cu șoldul a lui Russell Westbrook.

"Două reprize de prelungiri, o mulțime de minute, trebuia să rămâi concentrat. Energia a fost un pic scăzută după două reprize de prelungiri, dar am trecut peste asta".

Christian Wood a adăugat 24 de puncte, Hardaway a avut 22, iar Spencer Dinwiddie a marcat șase din cele 17 puncte ale sale în a doua repriză suplimentară pentru Dallas.

Westbrook i-a condus pe Lakers cu 28 de puncte de pe bancă. James, revenit în acțiune după ce a ratat un meci din cauza unei accdidentări la gleznă, a marcat 24 de puncte și a adăugat 16 recuperări, dar Lakers a pierdut al doilea meci consecutiv.

Portland pierde pe teren propriu cu Cleveland Cavaliers

La Portland, Donovan Mitchell, de la Cleveland, a marcat 26 de puncte, iar Cavaliers a rezistat în fața celor 50 de puncte marcate de Damian Lillard, într-o victorie la limită cu 119-113 în fața celor de la Trail Blazers.

Aruncarea lui Mitchell cu 4:40 rămase de joc a adus Cleveland la conducere pentru prima dată în meci, iar echipa nu a mai cedat apoi inițiativa.

Jarrett Allen a adăugat 24 de puncte și 10 recuperări pentru Cleveland, iar Ricky Rubio a marcat nouă puncte în primul său meci după mai bine de un an.

Rubio a fost indisponibil de când a suferit o ruptură de ligament la genunchiul stâng în decembrie 2021.

"Cred că ne-a dat un impuls suplimentar", a spus Allen despre revenirea lui Rubio. "Să-l vedem în sfârșit aici... este o bucurie pentru noi toți".

Cavs și-a consolidat poziția a patra în Conferința de Est, trecând cu un meci în fața celor de la Philadelphia 76ers, care au fost învinși cu 133-114 pe teren propriu de Oklahoma City Thunder.

Celtics continuă să defileze

Boston Celtics, între timp, a reușit să smulgă o victorie în Brooklyn, 109-98, care a mărit la trei meciuri avansul față de Nets în fruntea Conferinței de Est.

Vedeta lui Celtics, Jayson Tatum, a avut o seară dificilă, reușind doar șapte din cele 22 de aruncări, terminând partida cu 20 de puncte și 11 recuperări.

Marcus Smart și Malcolm Brogdon au adăugat câte 16 puncte pentru Celtics, care au aflat cu puțin timp înainte de meci că Jaylen Brown - care venea după o performanță de 41 de puncte în victoria de miercuri a lui Boston în fața lui New Orleans - va rămâne pe tușă din cauza unei întinderi musculare.

Nets au evoluat fără superstarul Kevin Durant, care a ieșit șchiopătând în victoria cu Miami, suferind o entorsă la ligamentul genunchiului drept, care se așteaptă să îl țină pe tușă câteva săptămâni.

Brooklyn, condusă de cele 24 de puncte ale lui Kyrie Irving, a făcut față admirabil în primele trei sferturi, conducând lupta de la un capăt la altul și având până la nouă puncte avantaj în prima repriză și cu până la cinci puncte în sfertul al treilea, înainte ca Boston să se distanțeze.

Celtics au reușit 10 din 25 de aruncări de pe teren în sfertul al patrulea și s-au organizat perfect în defensivă, Nets reușind doar 16 puncte în această perioadă, cu 6 din 19 aruncări.

Nets a rămas cu o jumătate de meci în fața lui Milwaukee Bucks, care a pierdut în fața lui Heat cu 102-108 la Miami.

Gabe Vincent a marcat un record al carierei, 28 de puncte, Bam Adebayo a adăugat 24 de puncte și 12 recuperări, iar Jimmy Butler a reușit 17 puncte și 11 recuperări pentru Heat, în confruntarea unor echipe măcinate de accidentări.

Bucks, printre ale căror absențe multiple se numără și Giannis Antetokounmpo, de două ori cel mai valoros jucător din NBA, a condus cu 15 puncte în al doilea sfert.

La o seară după ce au stabilit un record NBA prin faptul că au reușit toate cele 40 de aruncări libere, Heat a reușit 15 din cele 16 încercări de la linia de fault - ducând seria de aruncări libere reușite la 55 înainte ca Butler să rateze una cu mai puțin de 30 de secunde înainte de final.