NBA: ”Joker”-ul lui Denver iese din nou în evidență/Nets se înclină fără Durant

Nicola Jokic (stânga) a reușit a 13-a triplă dublă a sezonului
Nicola Jokic (stânga) a reușit a 13-a triplă dublă a sezonuluiAFP
Nikola Jokic a reușit cea de-a 13-a triplă-dublă a sezonului, iar Denver Nuggets a trecut cu bine peste cele 44 de puncte marcate de Damian Lillard și a învins, marți, cu 122-113, pe Portland Trail Blazers.

Jokic, de două ori cel mai valoros jucător din NBA, a terminat cu 36 de puncte, 12 recuperări și 10 pase decisive, iar Denver și-a prelungit seria de victorii la șapte și s-a distanțat la un meci de Memphis în fruntea Conferinței de Vest.

Clasamentul Conferinței de Vest din NBA
Clasamentul Conferinței de Vest din NBAFlashscore

A fost cea de-a 17-a triplă-dublă de 30 de puncte din cariera lui Jokic, plasându-l într-o companie ilustră alături de Magic Johnson și Larry Bird, pe locul șapte în clasamentul all-time.

O primă repriză cu multe puncte marcate i-a permis lui Denver să preia conducerea cu 73-66, Lillard menținând Portland în cursă cu 30 de puncte marcate în primele două sferturi.

Dar ajustările defensive din a doua repriză ale celor de la Denver i-au ajutat să preia controlul asupra partidei și să se distanțeze în sfertul al patrulea - conducând cu până la 20 de puncte la un moment dat - pentru a obține o victorie fără mari emoții.

"Este întotdeauna greu și este întotdeauna interesant împotriva lor", a declarat Jokic după meci. "Sunt o echipă bună, cu un antrenor bun, iar Lillard joacă extraordinar în acest moment.

"Dar cred că în a doua repriză am avut o apărare foarte bună care ne-a ajutat să câștigăm meciul".

Cele 36 de puncte ale lui Jokic au fost marcate din 13 aruncări reușite din 14 din acțiune și un bilanț aproape perfect de la linia de aruncări libere.

Sârbul a fost unul dintre cei cinci jucători de la Denver în cifre duble - Michael Porter Jr. a adăugat 23 de puncte și Jamal Murray 17. Bruce Brown a avut 12 de pe bancă, în timp ce Aaron Gordon a adăugat 11.

De cealaltă parte, Lillard, cel mai valoros jucător al celor din Portland, a reușit șase din 12 aruncări de trei puncte și a fost perfect 14 din 14 de la linia de fault, terminând cu 44 de puncte.

Într-o altă partidă, Brooklyn Nets, o echipă lipsită de mulți titulari, a suferit a treia înfrângere consecutivă, cu 106-98 în fața lui San Antonio Spurs.

De la Nets au lipsit Kevin Durant (genunchi) și Kyrie Irving (vițel), accidentați, iar absențele s-au dovedit a fi vitale într-o întâlnire în care vedeta lui Spurs, Keldon Johnson, a reușit un record al carierei de 36 de puncte și 11 recuperări.

Victoria a întrerupt o serie de cinci înfrângeri consecutive pentru San Antonio, care rămâne pe penultimul loc din Conferința de Vest, cu 14 victorii și 31 de înfrângeri.

Brooklyn nu a mai câștigat niciun meci de când Durant s-a accidentat la genunchi în meciul cu Miami, pe 8 ianuarie.

În timp ce Brooklyn se chinuie să își regăsească ritmul fără Durant, Milwaukee a trecut încă o dată peste pierderea starului său Giannis Antetokounmpo și a obținut o victorie cu 130-122 în fața lui Toronto Raptors.

Antetokounmpo a ratat patru meciuri consecutive pentru Bucks, dar Jrue Holiday a ieșit în evidență cu o altă prestație excepțională pentru a ghida campioana NBA 2021 spre victorie.

Holiday a terminat cu un record stagional de 37 de puncte, cu șase recuperări și șapte pase decisive, iar Bucks, ocupanta locului doi, s-a apropiat de Boston în fruntea Conferinței de Est.

Milwaukee a fost condusă cu 74-67 la pauză, dar s-a dezlănțuit în sfertul al treilea pe care l-a câștigat cu 38-23, o diferență care s-a dovedit a fi imposibil de surmontat până la final.

În celălalt meci de marți, Joel Embiid a marcat 41 de puncte, iar Philadelphia 76ers a învins în deplasare pe Los Angeles Clippers cu 120-110.

Sixers rămâne pe locul trei în clasamentul Conferinței de Est, cu 28-16.