Meci spectaculos între Newcastle și Luton, răsturnări de scor și opt goluri marcate

Newcastle și Luton își împart punctele după un thriller de opt goluri
Newcastle și Luton își împart punctele după un thriller de opt goluriProfimedia
Newcastle United și Luton Town și-au împărțit punctele într-o remiză epică de 4-4 pe St. James' Park, în timp ce oaspeții au ajuns la al treilea meci consecutiv fără înfrângere în deplasare, pentru prima dată din 1988.

Newcastle - Luton 4-4

Cu ambele echipe înregistrând victorii impresionante la mijlocul săptămânii, nivelul de încredere urma să fie ridicat în ambele tabere.

În prima repriză, Longstaff a adus-o în avantaj de două ori pe Newcastle, însă oaspeții au restabilit egalitatea de fiecare dată prin Osho și Barkley.

Statisticile cheie ale remizei
Statisticile cheie ale remizeiFlashscore

În repriza secundă, Luton s-a distanțat la două goluri, după reușitele lui Morris (min. 59 din penalty) și Adebayo (min. 62). Newcastle a reușit să revină în joc în decurs de 6 minute (67-73), prin golurile lui Trippier și Barnes.

Acest lucru a pregătit un final fascinant, dar, în ciuda câtorva jumătăți de șansă târzii, un gol câștigător s-a dovedit în cele din urmă prea departe pentru ambele părți.

Rezultatul extinde recordul de invincibilitate al gazdelor în meciuri directe acasă la 22 de partide (V16, E6), în timp ce Luton rămâne la un punct distanță de zona de retrogradare.