Luton câștigă pentru căpitanul Lockyer / Victorie cu emoții pentru Tottenham

Andres Townsend îl învinge pe Dubravka
Andres Townsend îl învinge pe DubravkaProfimedia
Luton Town a obținut o victorie importantă pe teren propriu, reușind să se impună cu 1-0 în fața lui Newcastle. Într-o altă partidă, Tottenham a câștigat cu 2-1 partida cu Everton.

Luton Town - Newcastle United 1-0

”Vom încerca să câștigăm pentru căpitanul Tom Lockyer”, a anunțat managerul lui Luton Town, Rob Edwards, înainte de duelul cu Newcastle, iar promisiunea a fost respectată.

Inimoasa Luton a deschis scorul prin Townsend în minutul 25 și nu a mai cedat conducerea, în ciuda presiunii puse de oaspeți, care au avut mai multe ocazii, inclusiv o bară, dar și un gol anulat de VAR pentru offside.

”Coțofenele” rămân astfel cu doar cinci puncte obținute în nouă partide disputate în deplasare în acest sezon și ocupă locul 7 în Premier League.

Luton se apropie de zona de siguranță. Are 12 puncte și ocupă locul 17, la trei lungimi distanță de Nottingham Forest.

Tottenham - Everton 2-1

Tottenham și Everton au oferit un meci deschis, plin de ocazii la ambele părți. Spurs a rămas fidelă stilului ofensiv și în minutul 18 avea deja 2-0, după reușitele lui Richarlison (9) și Son (18).

În partea secundă, însă, elevii lui Ange Postecoglu au luat piciorul de pe accelerație și le-au permis adversarilor să se apropie mai des și mai periculos de poarta lui Vicario

VAR-ul a anulat golul lui Calvert Lewin din cauza unui fault în faza de construcție, pentru ca Andre Gomes să reducă din handicap în minutul 82.

A fost un asalt total pe final din partea lui Tottenham, care a avut inclusiv o bară și o minge scoasă de pe linia porții de Vicario, dar Spurs au luat toate cele trei puncte și au urcat pe locul 4 în Premier League (36p), profitând de meciul amânat al celor de la Manchester City.

Everton rămâne pe 16, cu 16 puncte, dar echipa lui Sean Dyche arată total diferit de startul sezonului și nu pare a fi o echipă afectată de penalizarea de 10 puncte dictată pentru nereguli financiare.

În celelalte partide disputate la aceeași oră, Burnley s-a impus cu 2-0 pe terenul lui Fulham, iar Nottingham Forest și Bournemouth au oferit un thriller câștigat în cele din urmă de oaspeți cu 3-2