Ianis Hagi bifează ultimul meci pentru Deportivo Alaves, în calitate de titular

Ianis Hagi, ultima partidă la Alaves
Ianis Hagi, ultima partidă la AlavesProfimedia
În ultima etapă din La Liga, Deportivo Alaves a reușit un egal cu Las Palmas, scor 1-1.

Antrenorul echipei Alaves a hotărât să înceapă partida cu Ianis Hagi titular, acesta fiind și ultimul meci al românului la echipa spaniolă. Acesta va reveni în vară la Glasgow Rangers, clubul care l-a împrumutat în acest sezon în La Liga.

Echipa pentru care evoluează românul a avut un penalty ratat de Simeone în minutul 33. Patru minute mai târziu, Ianis Hagi a văzut cartonașul galben, după ce acesta i-a pus piedică lui Fabio Gonzalez.

Las Palma a reușit să egaleze în minutul 77, prin golul marcat de Cardona.

Note jucători

Ianis Hagi a jucat tot meciul, iar nota primită de acesta din partea Flashscore este de 6.9.

Note jucătoriFlashscore

"După încheierea sezonului, Ianis se va pregăti pentru Euro 2024, iar apoi vom vedea ce va face în această vară. Încă mai are doi ani de contract cu Rangers. El a fost cel mai bun tânăr jucător al echipei, când au luat titlul. Ianis nu pleacă nicăieri, el doar a fost împrumutat la Alaves. Va avea multe oportunități. Cred că a avut un sezon bun în Spania. Spre exemplu, în ultimul meci, cu Real Madrid, a fost cel mai bun jucător al echipei.

Lumea trebuie să își amintească, pentru că se pare că mulți uită că Ianis a revenit după o accidentare foarte-foarte serioasă la genunchi. Dacă ar fi după mine și aș fi managerul unei echipe de top din Europa, aș fi primul care l-ar transfera. Are experiență în Europa, a jucat la un nivel foarte înalt. S-a calificat cu toate echipele naționale, la fiecare nivel.

Și a mai și câștigat titlul în Vest, la 22 de ani. Încă mai are 11 ani de carieră, dacă accidentările îi vor permite asta. Multe vor urma",  declara Gică Hagi în urmă cu câteva zile, pentru rangersview.co.uk.