Inter Miami reușește să-și mențină seria de invincibilitate în Major League Soccer

Vancouvers Whitecaps - Inter Miami
Vancouvers Whitecaps - Inter MiamiAFP
Inter Miami i-a odihnit pe Lionel Messi și Luis Suarez, dar a reușit totuși să își prelungească seria de invincibilitate în Major League Soccer la 10 meciuri, cu o victorie muncită, 2-1, pe terenul celor de la Vancouver Whitecaps.

Cum niciunul dintre atacanții lor vedetă - și nici fostul lor coechipier de la Barcelona, mijlocașul Sergio Busquets - nu au făcut deplasarea în Canada, antrenorul lui Miami, Gerard Martino, a apelat la atacantul ecuadorian Leonardo Campana și la extrema finlandeză Robert Taylor în prima linie, iar aceștia au marcat golurile victoriei.

Martino a declarat că niciunul dintre cei trei foști jucători ai Barcelonei nu s-a accidentat, dar că a considerat că este înțelept să-i odihnească și să evite un zbor de 12 ore dus-întors înainte de meciul de la mijlocul săptămânii cu Atlanta de miercuri.

Whitecaps a vândut toate biletele pentru stadionul său de 55.000 de locuri. Suporterii îl așteptau pe Messi. Vancouver a oferit mâncare la jumătate de preț drept compensație, dar mulțimea nu a fost mulțumită.

Taylor a adus Miami în avantaj în minutul 38, când a primit o pasă superbă a lui Jordi Alba și a reușit să înscrie.

Campana a reușit să înscrie al doilea gol în minutul 54 al partidei.

Whitecaps a redus din diferență printr-un penalty obținut de Ryan Gauld în minutul 72, după un fault al lui Tomas Aviles, iar Vancouver a pus presiune în căutarea egalării.

Fafa Picault a trimis cu capul în bară, iar atacantul haitian a pus o serie de probleme apărării lui Miami în ultimele faze, dar aceștia au rezistat și au obținut cele trei puncte.