Galatasaray câștigă al 24-lea titlu în Turcia și stabilește un nou record

Galatasaray pune mâna pe titlu
Galatasaray pune mâna pe titluProfimedia
La o săptămână după derby-ul pierdut cu Fenerbahçe, Galatasaray a reușit să câștige până la urmă titlul. În deplasare la Konyaspor, Galata s-a impus cu 1-3. Fenerbahçe s-a impus confortabil acasă cu Istabulspor, dar a trebuit să spere la o înfrângere a marii rivale. Cu 102 puncte, Galatasaray a stabilit și ea un nou record.

În Anatolia Konya, Galatasaray a avut un singur obiectiv: să nu lase nimic la voia întâmplării și să câștige împotriva lui Konyaspor. Înfrângerea din derby-ul de la sfârșitul săptămânii trecute s-a resimțit în "cartierul Galata": cu trei puncte în fața lui Fenerbahçe, Galatasaray a câștigat cel de-al 24-lea titlu național din istoria clubului.

Mauro Icardi a deschis scorul în minutul 29: o centrare a germanului Derrick Köhn a fost reluată inteligent cu capul de către cel mai bun marcator argentinian din Süper Lig.

La șase minute după pauză, Icardi a dublat avantajul echipei sale cu un gol frumos. Două minute mai târziu, mijlocașul Berkan Kutlu a rezolvat meciul și, odată cu el, cursa pentru titlu, Galata asigurându-și titlul.

Campionat cu recorduri

Cu 102 puncte, Galatasaray este și cea mai bună campioană din istoria Süper Lig. Precedentul record de puncte a fost stabilit chiar de ei în 1988/1989, când Galatasaray a adunat 93 de puncte într-un sezon care a avut cu două etape mai puțin decât Süper Lig de astăzi. Fenerbahçe a terminat pe locul doi, cu de 99 de puncte.

Fenerbahçe a făcut ceea ce trebuia să facă împotriva rivalei din oraș, Istanbulspor, câștigând confortabil cu 6-0, dar nu putea obține titlul decât cu o înfrângere a lui Galatasaray.