Barcelona lui Xavi Hernandez, victorie la ultimul meci al tehnicianului pe banca echipei

Sevilla - Barcelona 1-2
Sevilla - Barcelona 1-2 AFP
În ultima etapă din La Liga, FC Barcelona a reușit să se impună cu 2-1 în fața Sevillei.

Singura miză a acestui duel a fost Xavi, antrenorul echipei FC Barcelona. Pentru fostul mijlocaș, acesta a fost ultimul meci pe banca "Blaugrana", după ce zilele trecute oficialii au anunțat că va părăsi echipa.

Echipa antrenată de Xavi a câștigat partida, scor 2-1. Lewandowski a fost cel care a deschis scorul în minutul 15. Câteva minute mai târziu, En Neysri a egalat, iar jucătorii au intrat la vestiare la scorul de 1-1.

Al doilea gol al Barcelonei a fost marcat de Lopez (min. 59), iar Xavi pleacă cu capul sus, reușind să obțină locul doi în La Liga, la 10 puncte diferență de Real Madrid, campioana Spaniei.

Potrivit informațiilor oferite de  jurnalistul Fabrizio Romano pe contul său de X, Hansi Flick este pregătit să devină în curând noul antrenor principal al lui Barça.

Instalat în funcția de antrenor principal din 2021, Xavi a cucerit două trofee majore alături de catalani: titlu de campion în Spania în sezonul 2022/2023 și o Supercupă a Spaniei, câștigată în același an.

”FC Barcelona dorește să-i mulțumească lui Xavi pentru munca sa ca antrenor, precum și pentru cariera sa de excepție ca jucător și căpitan de echipă, și îi urează mult succes în viitor.

Xavi Hernández va antrena echipa pentru ultima oară în meciul de duminică, în deplasare la Sevilla.

În cursul zilelor următoare, FC Barcelona va face un anunț cu privire la noua structură a primei echipe”, se arată în comunicatul emis de reprezentanții clubului.