Kingsley Coman și Leroy Sane strălucesc și Bayern Munchen trece cu brio de Freiburg

Sane își sărbătorește golul
Sane își sărbătorește golulAFP
Începutul fără înfrângere al lui Bayern Munchen în Bundesliga a continuat, iar oamenii lui Thomas Tuchel s-au impus cu 3-0 în fața celor de la Freiburg pe Allianz Arena. Vizitatorii au suferit a 35-a înfrângere în meciurile directe în fața Rekordmeisterului - mai multe decât împotriva oricărei alte echipe.

La mijlocul săptămânii trecute, Bayern a trebuit să vină din urmă pentru a învinge în cele din urmă Copenhaga în Liga Campionilor UEFA.

Dar nu a fost nevoie de așa ceva în liga internă, deoarece bavarezii au preluat conducerea în primele 15 minute. Kingsley Coman a deschis scorul cu un gol superb, șutul său din unghi trecând peste portar și a lovit bara din spate înainte de a intra în poartă.

Coman își sărbătorește golul
Coman își sărbătorește golulProfimedia

Harry Kane a văzut două șuturi trecând pe lângă poartă în timp ce gazdele căutau să-și dubleze avantajul, dar ratările sale nu s-au dovedit a fi costisitoare, deoarece Leroy Sané a marcat al doilea gol al echipei sale după un un-doi cu Kane.

Al treilea gol a venit cu cinci minute înainte de final, când șutul lui Coman a fost deviat de Philipp Lienhart și a consfințit o victorie confortabilă.

Statisticile meciului Bayern vs Freiburg
Statisticile meciului Bayern vs FreiburgStatsperform

Acum sunt cinci victorii din șapte în Bundesliga pentru campionii în exercițiu, dar din cauza ritmului impus de Bayer Leverkusen și Stuttgart, aceștia ocupă doar locul trei înainte de pauza internațională.

Freiburg a rămas în prima jumătate a clasamentului, dar este a doua înfrângere în patru zile pentru oamenii lui Christian Streich, ambele însoțite de prestații slabe, în timp ce seria lor fără victorie în deplasare în meciurile de campionat s-a extins la trei.