Dinamo se scufundă din nou în prelungiri! Remiză la Cluj și rămâne cu un picior în groapă

Dinamo se scufundă din nou în prelungiri!
Dinamo se scufundă din nou în prelungiri!Profimedia
Dinamo București a condus pe final, dar s-a văzut egalată în minutele de prelungire, pentru a termina la egalitate, 3-3, cu U Cluj.

”U” Cluj - Dinamo București 3-3

Dinamo avea nevoie disperată de victorie în deplasarea de la Cluj pentru a ieși de pe locurile direct retrogradabile și pentru a spera chiar și la evitarea barajului.

Startul de partidă a fost, însă, unul cât se poate de prost, ”câinii” primind gol încă din minutul 5, când Popa a fost găsit în careu de Roguljic și a reluat pe lângă portarul Golubovic.

Anselmo a fost la un pas de a dubla avantajul gazdelor în minutul 23, însă lovitura sa de cap a trecut puțin pe lângă poartă.

Dinamo a primit o gură de oxigen cu puțin timp înainte de pauză, când Bani a reușit să restabilească egalitatea cu un șut plasat de la marginea careului (38) după o pasă scurtă a lui Politic.

”Câinii” au fost la un pas de a prelua conducerea în minutul 45, când Gregorio a expediat un trasor de la mare distanță, respins cu greu în corner de portarul clujenilor, Gorcea

Repriza secundă a început ideal pentru alb-roșii, care au reușit să treacă la conducere printr-un gol splendid reușit de Milanov (48).

O gafă enormă în apărarea ”câinilor”, în care Golubovic l-a dărâmat pe Politic, l-a lăsat pe Oancea singur cu poarta goală și a restabilit egalitatea.

Dinamo a părut să dea lovitura pe final, când Pavicic a marcat cu ceva noroc golul de 3-2, pentru ca alb-roșii să primească din nou lovitura de grație în prelungiri, Masoero restabilind egalitatea în urma unui șut deviat.

Ca urmare a acestui rezultat, Dinamo a acumulat 22 de puncte și a urcat temporar pe loc de baraj, însă FC U Craiova și Poli Iași încă nu au jucat în această rundă.

”U” Cluj ocupă locul 10, cu 30 de puncte.