Haaland înscrie patru goluri și Man City învinge Wolves pentru a ține pasul cu Arsenal

Atacantul norvegian al lui Manchester City, Erling Haaland, sărbătorește cu coechipierii după ce a marcat al treilea golAFP
După ce în sezonul trecut a marcat un hat-trick pe teren propriu împotriva lui Wolverhampton Wanderers, Erling Haaland a reușit acum cu un gol mai mult și a ajutat-o pe Manchester City să obțină o victorie cu 5-1 în Premier League (PL).

Cetățenii au preluat imediat avantajul după un penalty obținut de Joško Gvardiol.

Haaland l-a executat cu sânge rece pe José Sá pentru a înscrie în al doilea meci consecutiv de la revenirea după accidentare și pentru a prelua conducerea după doar 12 minute de joc.

Nu a trecut mult timp până când atacantul s-a înălțat pentru a ajunge la centrarea lui Bernardo Silva, dar lovitura sa de cap a fost respinsă impresionant de mâna întinsă a lui Sá.

Atacantul norvegian al lui Manchester City #09 Erling Haaland (L) marchează cu capul al doilea gol al echipei saleAFP

Vizitatorii au continuat să piardă mingea în propria jumătate de teren, iar Haaland i-a pedepsit în minutul 35, fără a-i da nicio șansă lui Sá, depășindu-l pe Max Kilman pentru a trimite cu capul la colțul scurt o centrare încântătoare a lui Rodri.

Hattrick-ul, al 21-lea al carierei, a fost reușit dintr-un alt penalty, provocat de această dată de Nélson Semedo.

Max Kilman (L) și mijlocașul gabonez #05 Mario Lemina (R) de la Wolverhampton Wanderers reacționează la primirea a trei goluri în urmăAFP

Jean-Ricner Bellegarde a fost introdus la pauză și a avut rapid un impact cu o centrare pe care Hwang Hee-chan a transformat-o după ce Ederson a ieșit greșit.

Portarul a răspuns aproape imediat cu o pasă pentru Foden, care l-a găsit pe Haaland pentru ca atacantul să îl depășească din nou pe Kilman și să înscrie al 25-lea său gol din PL al sezonului.

Erling Haaland (C) sărbătorește cu mijlocașul englez al lui Manchester City #47 Phil Foden după ce a marcat al patrulea gol al săuAFP

Sá a părut exasperat după ce a respins un alt șut al lui Haaland, înainte ca Boubacar Traoré și João Gomes să primească cartonașe în succesiune rapidă, în timp ce Wolves încerca cu disperare să limiteze proporțiile scorului.

Julián Álvarez l-a înlocuit pe Haaland și i s-a alăturat pe lista marcatorilor doar trei minute mai târziu, iar Man City a stabilit un record al clubului de 43 de meciuri fără înfrângere pe teren propriu în toate competițiile.

Statisticile meciului
Statisticile meciuluiOpta by Stats Perform

Chiar și așa, statistica pe care se vor concentra cel mai mult este faptul că se află la un punct în spatele lui Arsenal, cu un meci în minus, în căutarea celui de-al patrulea titlu consecutiv în PL. Cetățenii au prelungit, de asemenea, la cinci meciuri seria fără victorie în deplasare a lui Wolves.

Flashscore Omul meciului: Erling Haaland (Manchester City)