CSM București a ratat calificarea în Final Four-ul Ligii Campionilor

CSM București a pierdut și returul cu Metz din sferturile de finală ale Ligii CampionilorProfimedia
CSM București a ratat calificarea în semifinalele Ligii Campionilor, după ce a pierdut și returul cu Metz, scor 23-29. În prima manșă disputată la București, franțuzoaicele se impuseseră cu 27-24.

”Tigroaicele” au fost timorate în debutul partidei cu Metz, încasând trei goluri în ceva mai mult de un minut.

Franțuzoaicele au condus cu 4-1, înainte ca CSM să revină la 4-3, însă bucureștencele au ratat și câteva ocazii uriașe, inclusiv o aruncare de la 7m trimisă de Cristina Neagu pe lângă poartă.

Jorgensen a ratat și ea o lovitură de penalitate la scorul de 5-4, ceea ce a permis echipei din România să restabilească egalitatea cu un trasor al lui Neagu.

A urmat, însă, o perioadă foarte slabă a ”tigroaicelor”, care au făcut greșeli copilărești și au preferat aruncări din poziții dificile.

Metz s-a desprins la 8-5 și doar intervențiile senzaționale ale portăriței Glauser au menținut diferența într-o marjă rezonabilă.

Arntzen a marcat cu două mingi bine plasate din 7m, iar Glauser a avut o altă intervenție magnifică pentru a permite CSM-ului să egaleze la 10.

Scorul pauzei a fost 15-14 pentru Metz, Omoregie marcând un gol vital pentru CSM în ultima secundă a primei reprize.

Gutierrez a restabilit egalitatea imediat după reluare, însă Metz a ținut cu dinții de avantaj și chiar dacă a fost în inferioritate numerică a reușit să refacă un ecart de două goluri.

Un gol splendid reușit de Neagu cu o aruncare pe la spate a păstrat CSM-ul la o distanță din care să poată forța revenirea, însă ”tigroaicele” nu au știut să profite de greșelile gazdelor, comițând o multitudine de erori proprii.

Moment psihologic în minutul 12 al reprizei secunde, când Arntzen a lovit bara din 7m, într-un moment în care CSM era în inferioritate, dar Glauser a făcut o altă minune la capătul celălalt al terenului.

Time-out cerut de CSM la 21-18 pentru Metz, cu 12 minute înainte de final, când calificarea părea deja la ani lumină distanță, dar imediat după Crina Pintea a ratat două aruncări consecutive și Metz s-a desprins la 24-19.

”Poate nu ne vom califica, dar să arătăm că nu merităm acest scor”, a spus Cristina Neagu la al doilea time-out cerut de Adrian Vasile, dar misiunea părea imposibilă cu zece minute rămase de disputat.

Așa a și fost în cele din urmă. S-a terminat 29-23 și CSM București ratează pentru încă un sezon prezența la turneul Final Four al cele mai importanții competiții intercluburi.