Sezonul dificil al lui Bayern în Bundesliga continuă cu o înfrângere categorică

Stuttgart a redus din diferența față de Bayern pe locul doi
Stuttgart a redus din diferența față de Bayern pe locul doiAFP
Jeong Woo-yeong și Silas au marcat golurile din finalul partidei pentru a obține o victorie cu 3-1 și pentru a oferi lui VfB Stuttgart prima victorie pe teren propriu împotriva lui Bayern Munchen din 2007 încoace, menținând în viață speranțele de a termina pe locul doi în clasamentul Bundesligii în fața bavarezilor.

Cu calificarea în Liga Campionilor UEFA asigurată, o victorie a lui Stuttgart îi permitea să se apropie la două puncte de Der Rekordmeister pe locul doi.

Iar gazdele au început perfect atunci când Leonidas Stergiou a deschis scorul la jumătatea primei reprize, cu un șut din prima peste Manuel Neuer.

Statisticile meciului
Statisticile meciuluiFlashscore

Atmosfera de pe MHP Arena s-a schimbat ușor când arbitrul Tobias Welz a arătat punctul de pedeapsă după ce Serge Gnabry a fost doborât în careu de Waldemar Anton.

În ciuda unei verificări prelungite a VAR, Harry Kane și-a păstrat calmul de la 11 metri și a înscris pentru a egala situația.

Kane sărbătorește cel de-al 36-lea gol al sezonului în campionat
Kane sărbătorește cel de-al 36-lea gol al sezonului în campionatAFP

Kane a continuat să fie implicat și în repriza a doua, de data aceasta în calitate de creator, cu o pasă precisă a englezului, care l-a adus pe Eric Maxim Choupo-Moting în fața porții. Din nefericire pentru Bayern, veteranul atacant nu a avut calmul necesar pentru a transforma, șutând pe lângă bară.

La celălalt capăt al terenului, Deniz Undav a fost aproape de gol, dar șutul său a fost salvat de Neuer.

Rezistența portarului lui Bayern nu a împiedicat-o pe Stuttgart să forțeze pentru a obține victoria, care a venit în cele din urmă cu șapte minute înainte de final. Jeong a marcat golul al doilea după o pasă a lui Silas, pentru ca furnizorul să se transforme în curând în marcator, încununând o victorie meritată pentru calificarea în UCL în minutele de prelungire.

Silas a încheiat meciul
Silas a încheiat meciulAFP

Acest triumf înseamnă că oamenii lui Sebastian Hoeneß au pierdut doar unul dintre cele 20 de meciuri pe teren propriu, în timp ce Bayern va trebui să se refacă înainte de a doua manșă a semifinalei UCL de miercuri împotriva lui Real Madrid pe Santiago Bernabéu.

Flashscore Omul meciului: Jeong Woo-yeong (VfB Stuttgart)