Bundesliga: Leverkusen intră în noul an din postura de lider / Kane marchează din nou pentru Bayern

Harry Kane sărbătorește golul marcat împotriva lui Wolfsburg
Harry Kane sărbătorește golul marcat împotriva lui WolfsburgAFP
Bayer Leverkusen a terminat anul 2023 cu stil, reușind să se impună cu 4-0 în fața celor de la Bochum și să își asigure astfel poziția de lider. Bayern a păstrat contactul cu rivala sa, reușind să câștige cu 2-1 pe terenul lui Wolfsburg.

Bayer Leverkusen - Bochum 4-0

Patrick Schick a revenit pe lista marcatorilor lui Bayer pentru prima dată din februarie încoace și a făcut-o cu stil. Cehul a marcat un hattrick în prima repriză (30, 32, 45+1) și a consfințit o victorie fără emoții pentru gazde, care sunt acum sigure că vor începe noul an din postura de lideri ai Bundesligii.

Victor Boniface a stabilit scorul final, 4-0, în minutul 69.

Formația pregătită de Xabi Alonso are 42 de puncte, cu patru mai mult decât următoarea clasată, Bayern Munchen, care are însă și un meci mai puțin disputat.

Wolfsburg - Bayern Munchen 1-2

Bayern a dominat în deplasarea de la Wolfsburg, Musiala (33) și Harry Kane (43) ducând scorul la 2-0 pentru oaspeți, înainte ca Arnold (45+1) să stabilească scorul pauzei, 1-2.

Bavarezii au dominat și a doua repriză, însă fără vreun impact pe tabela de marcaj, iar echipa pregătită de Thomas Tuchel încheie anul pe poziția a doua, cu 38 de puncte.