Harry Kane, despre victoria cu Stuttgart: "A fost cel mai bun meci al anului"

Bayern Munchen - Stuttgart 3-0
Bayern Munchen - Stuttgart 3-0Profimedia
Harry Kane a declarat că victoria cu 3-0 a lui Bayern Munchen în fața ocupantei locului patru, Stuttgart, a fost "cel mai bun meci al echipei de până acum". Campioana în exercițiu a revenit la patru puncte de liderul Bundesligii, Bayer Leverkusen.

ă deparKane a marcat de două ori și are acum 20 de goluri în doar 14 meciuri de campionat de când a venit la Bayern în această vară.

"Este probabil cel mai bun meci al nostru din acest an împotriva unei echipe foarte dificile", a declarat Kane.

"Evident, sunt chiar în spatele nostru în campionat, un meci important chiar înainte de pauza de iarnă, iar noi am fost dominanți pe tot parcursul jocului.

Ei au avut foarte puține ocazii, noi am avut nenumărate ocazii, am fi putut să mai marcăm câteva goluri".

Bayern are mulți jucători accidentați, printre care Leon Goretzka, Joshua Kimmich, Serge Gnabry, Kingsley Coman și Noussair Mazraoui. Cu toate acestea, echipa a reușit să facă un meci foarte bun cu Stuttgart.

Victoria lui Leverkusen cu 3-0 în fața lui Eintracht Frankfurt, care a învins Bayern cu 5-1 weekendul trecut, înainte de startul meciului, a dat fiori echipei. Kane și compania erau în pericol să se îndepărteze și mai mult de oamenii lui Xabi Alonso.

"Mai este mult până departe"

"Bayer Leverkusen este încă o forță, este încă acolo sus, cu patru puncte avans, așa că trebuie doar să câștigăm cât mai multe meciuri", a adăugat Kane, care încă așteaptă să câștige primul trofeu al carierei sale.

"Mai este mult până departe, nu suntem nici măcar la jumătatea sezonului, așa că nu te poți lăsa dus de val.

Trebuia să avem o reacție după săptămâna trecută, ceea ce cred că am făcut".

Bayern va juca miercuri pe terenul lui Wolfsburg, în ultimul meci înainte de cele două săptămâni de pauză de iarnă.

"Sperăm să obținem cele trei puncte miercuri și să intrăm în pauza de iarnă într-o poziție bună," a continuat Kane.

Leverkusen, cu 21 de victorii și trei remize în 24 de meciuri în toate competițiile, este neînvinsă în acest sezon.

"Au început sezonul în forță, dar nu ne putem concentra pe ei, trebuie să ne concentrăm pe noi. vem doar o singură înfrângere în campionat... trebuie doar să continuăm la fel de bine", a spus Kane.