Saarbrucken, echipa revelație a sezonului, a mai făcut o victimă în Cupa Germaniei

Saarbrucken a învins Frankfurt în Cupă
Saarbrucken a învins Frankfurt în CupăProfimedia
Echipa din Liga a 3-a, Saarbrucken s-a calificat în sferturile Cupei Germaniei, după ce a eliminat-o pe Eintracht Frankfurt, finalista din sezonul trecut.

Saarbrucken a devenit spaima echipelor de top din Bundesliga.

Micuța echipă din liga a 3-a a învins-o cu 2-0 pe Eintracht Frankfurt după ce, în 16-imi trecuse chair de Bayern Munchen.

Saarbrucken a câștigat grație golurilor marcate de Brunker și Kerber în repriza secundă.

Gazdele au mai înscris și în minutul 20, dar acea reușită a fost anulată pe motiv de fault.

Frankfurt a terminat meciul în inferioritate numerică, după ce Furkeu a fost eliminat în minutul 83.

Saarbrucken a trecut în 16-imile competiției și de Bayern Munchen, pe care a învins-o dramatic, cu scorul de 2-1, la începutul lunii noiembrie.

O altă surpriză foarte mare: Stuttgart a învins-o pe teren propriu, cu scorul de 2-0, pe Borussia Dortmund și s-a calificat în sferturi, grație golurilor marcate de revelația sezonului, Guirassy și de Silas.

Echipele mici domină Cupa Germaniei

Prin calificarea celor de la Saarbrucken în sferturile Cupei Germaniei, în această fază a competiției sunt 5 echipe din ligile inferioare.

Borussia Monchengladbach, Bayer Leverkusen și Borussia Dortmund sau Stuttgart sunt singurele echipe din campionat care au ajuns în ultimele opt.

Celelalte formații care se vor lupta pentru un loc în semifinalele Cupei Germaniei sunt Saarbrucken, din liga a treia, și St. Pauli, Kaiserslautern, Dusseldorf și Hertha, echipe din eșalonul secund.