A venit la Bayern și a confirmat. Harry Kane e golgheter în Bundesliga

A venit la Bayern și a confirmat. Harry Kane e golgheter în BundesligaProfimedia
Atacantul Harry Kane a înscris al 22-lea său gol în actuala ediție a campionatului de fotbal al Germaniei, ajutându-o pe Bayern Munchen să învingă pe teren propriu, cu scorul de 3-0, formația Hoffenheim, vineri seara, în primul meci al etapei a 17-a a sezonului.

Internaționalul german Jamal Musiala a reuşit o dublă pentru bavarezi, în minutele 18 şi 70, iar Harry Kane a închis tabela în finalul reprizei secunde (90).

Căpitanul selecționatei Angliei a avut şi un gol anulat pentru ofsaid, în minutul 55.

Cu 22 de goluri în 16 meciuri disputate, Harry Kane este liderul clasamentului golgheterilor din Bundesliga.

Recordul de goluri într-o singură ediție a campionatului german este deținut de polonezul Robert Lewandowski, fostul atacant al lui Bayern (41 de goluri, în sezonul 2020-2021).

La meciul de pe stadionul Allianz Arena au asistat 75.000 de spectatori, care i-au adus un vibrant omagiu lui Franz Beckenbauer, legenda clubului Bayern şi a fotbalului german, care a încetat din viață pe 7 ianuarie şi a fost înmormântat vineri într-un cimitir din Munchen.

În urma acestei victorii, Bayern Munchen s-a apropiat la un singur punct de liderul clasamentului, Bayer Leverkusen, care va juca sâmbătă în deplasare cu FC Augsburg.

Tot sâmbătă se mai dispută meciurile FC Koln - Heidenheim, FSV Mainz - VfL Wolfsburg, SC Freiburg - Union Berlin, RB Leipzig - Eintracht Franfkurt şi SV Darmstadt - Borussia Dortmund.