Sorana Cîrstea trece de Muchova și e în optimile de la Miami

Sorana Cîrstea trece de Muchova și e în optimile de la MiamiProfimedia
Sorana Cîrstea (74 WTA) a învins-o în două seturi pe cehoiaca Karolina Muchova (54 WTA) și s-a calificat în optimile de finală ale turneului WTA 1000 de la Miami.

Sorana Cîrstea - Karolina Muchova 2-0

Sorana Cîrstea a început cu stângul partida, pierzându-și serviciul încă din debutul întâlnirii. A reușit re-breakul și a egalat la trei, doar pentru a-și pierde din nou serviciul în game-ul următor.

Jucătoarea din Cehia a condus cu 5-3, dar Cîrstea a făcut două game-uri perfecte și fără să piardă vreun punct a reușit să restabilească egalitatea pe tabelă.

Cu moralul ridicat, românca a închis setul după ce a mai reușit un break pe serviciul Muchovei (7-5).

Cîrstea a câștigat și primul game din setul secund și a făcut-o pe adversara sa să lupte din greu pentru a-și ține serviciul și a egala la unu.

Jucătoarea din Cehia a scăzut, însă, ritmul și nu a mai reușit să câștige niciun game până la final, Sorana impunându-se în setul secund cu scorul de 6-1.

Cîrstea și-a luat astfel revanșa după ce a pierdut în tiebreak în setul al treilea la US Open 2020 și după ce a ratat trei mingi de meci consecutive și a cedat cu 6-4, 7-6 la Dubai luna trecută.

În optimile de finală, ea va juca împotriva unei alte jucătoare din Cehia, Marketa Vondrousova, care a eliminat-o în turul al patrulea pe compatrioata sa Karolina Pliskova, 6-1, 6-2.