Sorana Cîrstea s-a calificat în turul 2 de la Miami Open. Ana Bogdan, eliminată

Sorana Cîrstea s-a calificat în turul 2 de la Miami Open. Ana Bogdan, eliminatăAFP
Cele două tenismene din România au întâlnit jucătoare venit din calificări, în primul tur al turneului de la Miami.

Fernanda Contreras Gomez - Sorana Cîrstea 6-7 (6/8), 2-6

Mexicana Contreras (locul 179 WTA) i-a făcut viața grea Soranei (locul 74) în primul set. Românca a reușit să câștige primul set la tie-break, după o ora și 18 minute. În setul doi, Sorana a preluat conducerea și și-a asigurat victoria după ce a cedat doar două ghemuri.

În turul doi, Sorana Cîrstea o va întâlni pe Caroline Garcia, cap de serie numărul 5.

Robin Montgomery - Ana Bogdan 3-6, 6-3, 6-3

Robin Montgomery (locul 193 WTA), în vârstă de 18 ani, a reușit să se impună surpinzător în partida cu Ana Bogdan (locul 60 WTA). Românca a început bine meciul și s-a impus în primul set cu 6-3, însă a apoi a pierdut următoarele două seturi în fața americancei.

Tot în primul tur, Begu a trecut în două seturi de Alexandra Eala, venită din calificări. Irina Begu va juca în turul doi de la Miami cu Zheng Qinwen, joi, de la ora 17:00.