Sorana Cîrstea vs Karolina Muchova: O luptă între două talente în revenire

Sorana Cîrstea o întâlnește pe Karolina Muchova
Sorana Cîrstea o întâlnește pe Karolina MuchovaAFP
A fost o vineri fatidică la Miami Open, când șase capi de serie din jumătatea inferioară a tabloului, inclusiv patru dintre primii 11, au ieșit din cursa pentru titlu: Ons Jabeur (nr. 4), Caroline Garcia (nr. 5), Maria Sakkari (nr. 7) și Veronika Kudermetova (nr. 11)

Sorana Cîrstea vs. Karolina Muchova

Aceasta este o luptă între două talente în revenire, ambele ajunse săptămâna trecută în sferturile de finală la Indian Wells.

Sorana Cirstea nu mai învinsese o jucătoare din top 5 din octombrie 2017, dar a reușit să o surclaseze pe Caroline Garcia, numărul 4 mondial, pentru al doilea turneu WTA 1000 la rând.

După ce a învins-o pe franțuzoaică într-un maraton de trei seturi la Indian Wells, Cîrstea a repetat acel rezultat, 6-2, 6-3, în meciul din turul doi al acestei săptămâni, în doar 77 de minute. Colaborarea ei cu Thomas Johansson se dovedește a fi una bună.

La Miami, ea încearcă să intre în optimi pentru a doua oară în istorie (2013).

Karolina Muchova are, de asemenea, evoluții bune la Miami. Ea a început luna martie cu un sfert de finală la Indian Wells, pe parcurs supraviețuind la trei meciuri de trei seturi.

După ce a trecut ușor de calificări pe tabloul principal, Muchova a dominat cele două meciuri de la Miami și și-a egalat cel mai bun rezultat de la Miami.

Ea a învins-o cu 6-4, 6-2 pe Zhu Lin (nr. 32) și are un avantaj de 2-0 în confruntările directe cu Cîrstea.

Meciurile împotriva jucătoarei din România nu au fost deloc ușoare, supraviețuind cu greu într-un tiebreak în setul al treilea la US Open 2020, după ce a salvat trei mingi de meci consecutive și s-a impus cu 6-4, 7-6 la Dubai luna trecută.