Sorana Cîrstea, eliminată de la Indian Wells de Iga Swiatek într-un meci spectaculos

Sorana Cîrstea părăsește Indian Wells în faza sferturilor
Sorana Cîrstea părăsește Indian Wells în faza sferturilorProfimedia
Sorana Cîrstea a părăsit competiția în faza sferturilor de finală, după ce a fost învinsă în două seturi de numărul unu mondial, Iga Swiatek.

Statistici Iga Swiatek - Sorana Cîrstea

Duelul dintre Iga Swiatek (21 de ani - locul 1 WTA) și Sorana Cîrstea (32 de ani - locul 83 WTA) s-a încheiat după o oră și 23 de minute. Jucătoarea poloneză a triumfat în fața româncei, scor 2-6, 3-6.

În primul set, Cîrstea a reușit să țină pasul la game-uri până la scorul de 2-2. Swiatek a dominat și a obținut setul după ce a câștigat 4 game-uri la rând.

Poloneza s-a distanțat la 4 game-uri inclusiv în setul secund. Cu toate astea, Cîrstea a început să revină în meci în finalul setului, câștigând 3 seturi.

Sportiva din România a primit un cec în valoare de 185.000 de dolari și 180 de puncte în clasamentul WTA pentru performanțele de la Indian Wells.

În semifinale, Iga Swiatek o va întâlni pe Elena Rybakina (23 ani - locul 10 WTA).