Sferturile Indian Wells: Sorana Cîrstea o întâlnește pe numărul 1 mondial

Sorana Cîrstea, în sferturile Indian Wells după ce a învins-o pe Caroline GarciaAFP
Miercuri începe etapa sferturilor de finală din cadrul Indian Wells. Campionii en-titre, Taylor Fritz și Iga Swiatek sunt în continuare în competiție și se numără printre favoriți, alături de alte nume grele, precum Carlos Alcaraz, Aryna Sabalenka, Daniil Medvedev și Elena Rybakina. Flashscore vă prezintă programul sferturilor de finală Indian Wells WTA și ATP.

Sorana Cîrstea (32 ani - locul 83 WTA) a ajuns în sferturile de finală Indian Wells după ce a învins-o pe Caroline Garcia (29 ani - locul 5 WTA), scor 6-4, 4-6, 7-5, la capătul unei partide care a durat aproximativ 2 ore și 25 de minute.

Duel de foc în sferturi pentru Sorana Cîrstea

În următoarea etapă decisivă, sportiva din România o va întâlni pe Iga Swiatek (21 ani), liderul mondial WTA.

Poloneza a învins-o categoric în optimi pe britanica de origine română Emma Răducanu (20 ani - locul 77 WTA), scor 6-3, 6-1, într-o partidă care a durat 1 oră și 25 de minute.

Swiatek, complimente pentru Cîrstea: ”Merită să fie aici”

Imediat după încheierea partidei, Swiatek a vorbit cu jurnaliștii și a complimentat-o pe Cîrstea, următorul ei adversar din competiție.

Am jucat cu Sorana, ne-am şi antrenat de câteva ori. Fiecare zi este diferită, dar Sorana este o jucătoare care merită să fie aici, știu cât de bine poate juca. Voi fi pregătită 100%”, a spus Swiatek.

Cele două s-au mai întâlnit în 2022, în cadrul optimilor de finală de la Australian Open. Poloneza s-a impus destul de greu în fața româncei, scor 5-7, 6-3, 6-3, într-un meci care a durat aproape două ore și jumătate.

Confruntarea dintre cele două va avea loc joi, 16 martie, de la ora 20:00.

Indian Wells ATP: Medvedev, în sferturi după un meci de senzație cu Zverev

În ceea ce privește desfășurarea partidelor din cadrul ATP, rusul Daniil Medvedev (27 ani - locul 6 ATP) a avut parte de cel mai spectaculos meci împotriva germanului Alexander Zverev (25 ani - locul 14 ATP), în fața căruia s-a impus, scor 6-7 (5), 7-6 (5), 7-5, într-o partidă care a durat mai bine de trei ore.

Deși a fost condus la seturi și a avut nevoie chiar și de îngrijiri medicale, Medvedev s-a calificat cu brio în faza sferturilor.

Canadianul Felix Auger-Aliassime (22 ani - locul 10 ATP) a avut și el parte de un meci dificil în optimi în fața lui Tommy Paul (25 ani - locul 19 ATP). Americanul a câștigat primul set cu 6-3, apoi Felix a revenit în setul secund (3-6) și a obținut victoria în tiebreak în setul decisiv 7-6(6). În total, canadianul a salvat nu mai puțin de 6 mingi de meci.

În celelalte dueluri, Jannik Sinner (21 ani - locul 13 ATP) a trecut în două seturi de Stan Wawrinka (37 ani - locul 100 ATP), în timp ce Alcaraz (19 ani - locul 2 ATP) a ieșit câștigător după numai un set în disputa cu Jack Draper (21 ani - locul 56 ATP), după ce britanicul s-a accidentat și a abandonat.