Cîrstea, în sferturile de finală ale Indian Wells. O va întâlni pe Iga Swiatek

Sorana Cîrstea va juca împotriva polonezei Iga Swiatek
Sorana Cîrstea va juca împotriva polonezei Iga SwiatekAFP
Sorana Cîrstea reușește o performanță de zile mari! A reușit să se califice în sferturile de finală ale turneului de la Indian Wells! Acasta o va întâlni în etapa următoare pe poloneza Iga Swiatek, după ce a învins-o pe Emma Răducanu după o oră și 24 de minute de joc.

Românca a învins-o pe Caroline Garcia, locul 5 mondial, în trei seturi, scor 6-4, 4-6, 7-5. Durata totală a partidei a fost de două ore și 23 de minute.

"Nu am câștigat niciodată împotriva ei până acum. Știam ca e agresivă, știam că e în formă, înseamnă mult pentru mine că am reușit victoria.

Am avut un presezon bun, m-am antrenat alături de Thomas Johansson și am simțit că joc bine, chiar dacă rezultatele nu au venit până acum, dar e un antrenor extraordinar.

Le mulțumesc mult fanilor români care au venit azi să mă susțină, a fost extraordinar să îi am alături, cu inimile lor mari", a transmis Sorana.

Sorana Cîrstea vs Iga Swiatek

Sorana, care a fost încurajată de mulți români la Indian Wells, va juca în turul următor cu liderul mondial Iga Swiatek, după ce poloneza a reușit să o învingă pe Emma Răducanu, cu 6-3, 6-1.

„Ne-am antrenat împreună de câteva ori și în pre-sezon. Știu cât de bine poate juca. Vom vedea, fiecare zi este diferită în tenis. Cu siguranță merită să fie în sferturile de finală. Voi fi 100% pregătită și voi da totul”, a transmis Switek despre meciul împotriva româncei.

Urmărește Iga  Swiatek - Sorana Cîrstea pe platforma Flashscore!