Indian Wells: Sorana Cîrstea vizează prima semifinală WTA 1000 din ultimii 10 ani

Sorana Cîrstea vizează prima semifinală WTA 1000 din ultimii 10 ani
Sorana Cîrstea vizează prima semifinală WTA 1000 din ultimii 10 aniProfimedia
Sorana Cîrstea (74 WTA) a realizat deja cea mai bună performanță a tenisului românesc din primele luni ale acestui an prin calificarea în sferturile de finală ale turneului de la Indian Wells, dar are posibilitatea de a îmbunătăți și mai mult acest rezultat. Va avea parte, însă, de cel mai dificil adversar posibil, pentru calificarea în semifinale urmând să lupte contra numărului unu mondial, poloneza Iga Swiatek.

Duelul din sferturi este programat de la ora 21.30 pe Terenul 1, urmând să se dispute după încheierea partidei dintre Karolina Muchova și Elena Rybakina (partidă care va începe de la ora 20:00), învingătoarele din aceste două partide urmând să se întâlnească în semifinale.

Este pentru prima oară când Sorana Cîrstea ajunge în această fază la Indian Wells, un turneu de  categorie WTA 1000.

Ea a trecut în tururile anterioare de australianca Kimberly Birell (2-0), de americanca Madison Keys (s-a retras la scorul 1-0), de compatrioata acesteia, Bernarda Pera (2-0), și de numărul 5 mondial, franțuzoiaca Caroline Garcia (2-1).

În primele sale nouă apariții la Indian Wells, românca a câștigat doar cinci meciuri. Anul trecut, ea a ajuns pentru prima dată în turul al patrulea, dar anul acesta, confruntându-se cu presiunea unei posibile ieșiri din Top 100 odată cu pierderea acestor puncte, ea a mers mai departe.

Victoria în fața Carolinei Garcia a reprezentat primul succes în fața unei jucătoare din Top 5 de când a învins-o pe Karolina Pliskova în turul al treilea la Beijing 2017 - care a fost, de asemenea, ultima dată când a ajuns în sferturile de finală ale unui turneu WTA 1000.

Cirstea, în vârstă de 32 de ani, a mai trecut o singură dată de sferturi la acest nivel, când a fost vicecampioană la Toronto 2013.

Ea va avea cea mai dificilă sarcină de până acum atunci când o va înfrunta pe Swiatek, dar va fi încurajată de faptul că a forțat un meci de trei seturi în singura lor întâlnire anterioară.

A fost un duel important pentru Swiatek, care a câștigat 5-7, 6-3, 6-3 în turul al patrulea al Australian Open 2022 pentru a ajunge în primul ei sfert de finală major de la surprinzătorul său titlu de la Roland Garros din 2020.

”Joc din ce în ce mai bine cu fiecare meci”, a spus Iga Swiatek după ce a eliminat-o pe Emma Răducanu în turul al optimi. ”Sunt pregătită pentru orice. Știu că pot să returnez foarte bine și, dacă se va ajunge la raliuri, pot profita acolo."

În urmă cu 12 luni, Swiatek a fost nevoită să revină de trei ori de la un set în minus - împotriva Anhelinei Kalinina, Clarei Tauson și Angelique Kerber - în drumul spre titlu. În calitate de campioană în exercițiu anul acesta, ea a pierdut 14 game-uri în trei meciuri, dintre care nouă în fața Biancăi Andreescu în turul al treilea.

Pentru calificarea în sferturile de la Indian Wells, Sorana Cîrstea va primi un cec în valoare de 184.465 de dolari şi 215 puncte în ierarhia WTA de simplu (în acest moment are un total de 838 de puncte).

Cu o nouă victorie, Cîrstea ar urca pe locul 55 în clasamentul WTA Live.

În primele două sferturi de finală, Maria Sakkari a trecut în trei seturi de Petra Kvitova (4-6, 7-5, 6-1), iar Arina Sabalenka a învins-o în două seturi pe Coco Gauff (6-4, 6-0).

Urmărește partida dintre Sorana Cîrstea și Iga Swiatek pe Flashscore!