Rybakina și-a luat revanșa și a învins-o pe Sabalenka în finala Indian Wells

Rybakina a câștigat turneul de la Indian Wells
Rybakina a câștigat turneul de la Indian WellsAFP
Elena Rybakina a câștigat finala de la Indian Wells împotriva Arynei Sabalenka, la capătul unui meci care a durat două ore și șase minute.

Rybakina - Sabalenka 7-6 (13-11), 6-4

Rybakina a câștigat un prim set echilibrat, care a durat o oră și 20 de minute și a fost decis după un tie-break prelungit. Sportiva din Kazahstan a început foarte bine și setul doi și a câștigat un break pe primul serviciu al adversarei sale. Rybakina a câștigat încă un break la scorul de 4-2 și a dus scorul la 5-2. Sabalenka nu a cedat lupta și câștigat două game-uri consecutive și scorul a devenit 5-4. Rybakina a servit a doua oară pentru meci și nu și-a mai pierdut serviciul, reușind să câștige trofeul de la Indian Wells.

Rybakina și Sabalenka s-au întâlnit și în finala Australian Open de la începutul anului. Sabalenka s-a impus atunci după un meci de trei seturi. De altfel, precedentele cinci partide dintre cele două tenismene au fost decise doar după trei seturi.