Rugby: Tragerea la sorți pentru Cupa Mondială va suferi modificări

Tragerea la sorți pentru ediția 2023 a fost efectuată în 2020
Tragerea la sorți pentru ediția 2023 a fost efectuată în 2020Profimedia
Conducătorul rugby-ului mondial, Alan Gilpin, a anunțat miercuri schimbări în modalitățile de efectuare a tragerii la sorți pentru viitoarele Cupe Mondiale, în urma criticilor la adresa formatului utilizat pentru ediția din Franța, care va avea loc în acest an.

Tragerea la sorți pentru ediția 2023 a fost efectuată în 2020, însă clasamentul mondial a evoluat de atunci, iar primele patru națiuni - Irlanda, Franța, Noua Zeelandă și Africa de Sud - se află pe aceeași parte a tabloului, ceea ce înseamnă că doar două dintre aceste echipe vor accede în semifinale.

Irlanda, cea mai bună echipă din lume în acest moment, a fost repartizată în Grupa B, alături de Africa de Sud, campioana mondială en titre, și Scoția, iar în sferturile de finală vor accede doar primele două clasate.

Spre deosebire de Anglia, care a câștigat doar două dintre cele cinci meciuri disputate anul acesta în Turneul celor Şase Națiuni și care va profita de un traseu ușor în Grupa D, cu Japonia și Argentina, și până în semifinale.

Tragerea la sorți "va urma exemplu fotbalului"

Directorul general al World Rugby, Alan Gilpin, a asigurat într-o conferință de presă, la Londra, că înțelege "pe deplin" criticile exprimate de suporteri, precum și "frustrarea antrenorilor și a jucătorilor".

El a explicat că organismul mondial va urma exemplul fotbalului, unde tragerile la sorți pentru Cupa Mondială și EURO au loc cu mai puțin de un an înaintea debutului competiției.

Cupa Mondială de rugby din 2023 are un tablou inegal "din cauza datei tragerii la sorți", a recunoscut Gilpin.

"Folosim clasamentul mondial, care e cea mai bună reprezentare a punctelor forte și slăbiciunilor unei echipe, dar a fost făcut într-un moment în care, comparat cu cel actual, poate deveni învechit", a mai spus responsabilul World Rugby.