VIDEO! Noua campioană a Superligii! După o pauză de nouă ani, FCSB pune mâna pe titlu

FCSB - Farul Constanța 2-1
FCSB - Farul Constanța 2-1Profimedia
FCSB este noua campioană a Superligii, după o pauză de nouă ani. Ultimul titlu l-au câștigat în sezonul 2014 – 2015! Elevii lui Charalambous au trecut de Farul Constanța, scor 2-1, în etapa a șaptea a play-off-ului.

FCSB a devenit matematic campioană! David Miculescu a reușit să deschidă scorul pe Național Arena (min. 26), iar FCSB a intrat la pauză cu avantaj. Farul Constanța a reușit să egaleze prin Rivaldinho, în minutul 79, dar elevii lui Charalambous nu s-au dat la o parte. Băluță a fost cel care a înscris pentru 2-1 în minutul 84, iar echipa patronată de Gigi Becali pune mâna pe titlu.

VIDEO. Rezumat FCSB - Farul Constanța

VIDEO. Golul marcat de Băluță (FCSB - Farul 2-1)

VIDEO. Golul marcat de Rivaldinho (FCSB - Farul 1-1)

VIDEO. Golul marcat de David Miculescu (FCSB - Farul 1-0)

Recordul stabilit de FCSB

FCSB a stabilit un nou record în Superliga. Mai exact, echipa lui Charalambous este cea care a reușit să câștige cel mai rapid noul format al campionatului, cel cu play-off și play-out. Acesta a fost introdus în 2015 – 2016, iar de atunci și până acum, lucrurile au stat astfel:

2023 – 2024 -  FCSB cucerește titlul după etapa a șaptea

Festivitatea de premiere este un moment așteptat cu nerăbdare de către suporteri și jucători deopotrivă, întrucât marchează recunoașterea și recompensarea eforturilor și performanțelor dintr-un sezon competițional. În acest caz, festivitatea de premiere este programată să aibă loc în penultima etapă a playoff-ului, când echipa patronată de Gigi Becali va înfrunta CFR Cluj, weekendul 9-12 mai.

Aproximativ 30.000 de spectatori prezenți la acest meci

La meciul dintre FCSB și Farul Constanța au fost prezenți 29.347 de spectatori, potrivit confirmărilor oficiale. Această cifră se clasează pe locul cinci în topul asistențelor din acest sezon din Superliga României.