Rugby: Franța a obținut un succes istoric în fața Angliei (53-10), pe stadionul Twickenham

Fani francezi sărbătoresc victoria în fața Angliei
Fani francezi sărbătoresc victoria în fața AnglieiAFP
Selecționata Franței a învins cu scorul de 53-10 (27-3) reprezentativa Angliei, sâmbătă seara pe stadionul Twickenham din Londra, obținând cea mai categorică victorie a sa împotriva XV-lui Trandafirului în Turneul celor Şase Națiuni la rugby.

Anglia - Franța 10-53

Cea mai mare diferență de scor cu care Les Bleus i-au învins anterior pe englezi era de 25 de puncte, atinsă în 1972 (37-12) și 2006 (31-6), de fiecare dată în Franța.

Sâmbătă, rugbyștii francezi au înscris șapte eseuri în fața Angliei, care nu a mai încasat niciodată atâtea puncte pe teren propriu.

Acesta este primul succes din ultimii 18 ani pe Twickenham pentru naționala ”cocoșului galic”, care rămâne în cursa pentru câștigarea trofeului în Six Nations.

Franța a urcat pe locul secund în clasamentul turneului, la egalitate de puncte (15) cu Irlanda, care va înfrunta duminică Scoția la Edinburgh.

În ultima etapă, programată la sfârșitul săptămânii viitoare, Franța va primi vizita Țării Galilor, în timp ce Irlanda va juca pe teren propriu cu Anglia.