Irlanda a învins Anglia (29-16) și a câștigat ediția 2023 a Turneului celor Şase NațiuniProfimedia
Irlanda a învins sâmbătă Anglia cu scorul de 29-16 (10-6), pe Aviva Stadium din Dublin, și a câștigat ediția 2023 a Turneului celor Şase Națiuni cu Mare Şlem, după un meci în care irlandezul Johnny Sexton a devenit cel mai bun marcator din istoria competiției.

Irlanda - Anglia 29-16

Irlanda a obținut bonus ofensiv după un meci în care a avut patru eseuri, semnate de Dan Sheehan (două), Robbie Henshaw și Rob Herring. Trei dintre acestea au fost transformate de Sexton, care a fructificat și o lovitură de pedeapsă. Veteranul Sexton, în vârstă de 37 de ani, este cel mai bun realizator din istoria Turneului, cu 566 de puncte.

Toate punctele Angliei au fost opera lui Owen Farrell, cu un eseu, o transformare și trei lovituri de pedeapsă. Oaspeții au jucat întreaga repriză secundă cu un om mai puțin după eliminarea lui Freddie Steward din minutul 40.

A fost prima oară când Irlanda și-a trecut în cont Marele Şlem la Dublin, după ce a mai reușit de trei ori această performanță, pe Twickenham (2018), Cardiff (2009) și Belfast (1948).

Sâmbătă, Franța, care mai avea mici șanse să câștige turneul, a trecut de Țara Galilor cu scorul de 41-28 (20-7), pe Stade de France din Saint-Denis. În aceeași zi, Scoția a învins acasă Italia cu 26-14.