Surpriză în Turneul celor Șase Națiuni: Franța nu poate învinge Italia

Italia nu a mai câștigat în cele Șase Națiuni din 2022
Italia nu a mai câștigat în cele Șase Națiuni din 2022Reuters
Italia a fost privată de prima victorie în deplasare în fața Franței după aproape trei decenii, deoarece lovitura de pedeapsă din ultimele momente ale jocului, executată de Paolo Garbisi (23 de ani), a lovit bara, în meciul de duminică din cadrul Turneului celor Șase Națiuni (13-13).

Garbisi aproape că nu a mai avut timp să execute lovitura de penalitate după minutul 80 și a ratat de puțin a doua victorie pe teritoriul francez de la succesul cu 40-32 de la Grenoble în 1997, după ce Les Bleus au jucat a doua repriză în 14 oameni în urma cartonașului roșu al lui Jonathan Danty.

Rezultatul a ucis practic speranțele Franței de a cuceri titlul, după ce nu au putut înscrie decât prin eseul lui Charles Ollivon și trei penalități ale lui Thomas Ramos.

Italia, fără victorie în Turneul celor Șase Națiuni din 2022, a bifat un eseu prin Ange Capuozzo, o penalitate a lui Martin Page-Relo și puncte din gheata lui Garbisi.