Irlanda a ajuns la trei victorii din trei în Turneul celor Șase Națiuni după succesul în fața Țării Galilor

Irlanda a fost pur și simplu prea puternică pentru Țara Galilor
Irlanda a fost pur și simplu prea puternică pentru Țara GalilorReuters
Irlanda a obținut a treia victorie cu punct bonus din trei în Turneul celor Șase Națiuni împotriva Țării Galilor, sâmbătă, pe Aviva Stadium, obținând a 18-a victorie consecutivă pe teren propriu cu 31-7.

Gazdele au dominat prima repriză și au condus cu 17-0 la pauză datorită eseurilor lui Dan Sheehan și James Lowe. O lovitură de penalitate pentru Țara Galilor și un cartonaș galben pentru irlandezul Tadhg Beirne imediat după pauză promiteau să facă lucrurile mai interesante.

Jocul a rămas competitiv până când Ciaran Frawley a marcat un prim start impresionant cu un eseu de debut în minutul 67, iar Beirne a adăugat eseul cu punct bonus la final, Țara Galilor scufundându-se după cea de-a zecea înfrângere în ultimele 11 meciuri din turneu.

"Întotdeauna urmărești o performanță impecabilă, dar știm că nu vom face asta de fiecare dată... În această competiție, nu te culci pe o ureche când ai un avans de cinci puncte", a declarat căpitanul Irlandei, Peter O'Mahony, într-un interviu pe teren.

Răbdarea Irlandei a fost răsplătită cu un al doilea eseu în minutul 31, când Lowe a avut parte de cea mai ușoară finalizare datorită unei lansări perfect sincronizate din partea colegului său Calvin Nash.

Țara Galilor a pus apărarea irlandeză sub presiune înainte de pauză și din nou imediat după pauză, ceea ce a dus la lovitura de penalizare și la 10 minute de pedeapsă pentru Beirne.

A fost primul punct pe care Irlanda l-a încasat în 150 de minute de rugby în Turneul celor Șase Națiuni și, deși au avut controlul în cea mai mare parte a perioadei în care au rămas în 14 oameni, a trebuit să supraviețuiască la alte câteva încercări pe linia lor după revenirea lui Beirne.

Punctul de bonus părea prea departe când un al doilea jucător irlandez, înlocuitorul lui James Ryan, a primit un cartonaș galben la finalul partidei, dar Beirne a finalizat mai multe faze pentru a obține 15 puncte din 15 posibile.

"Cred că scorul probabil nu reflectă acest lucru, dar Irlanda ne-a depășit și probabil că aceasta este diferența dintre cele două echipe în acest moment", a declarat antrenorul Țării Galilor, Warren Gatland.

Irlanda se deplasează în Anglia peste două săptămâni, înainte de a spera să joace pentru al doilea Grand Slam consecutiv, acasă cu Scoția, pe 16 martie. Țara Galilor are meciuri consecutive pe teren propriu împotriva Franței și Italiei, acesta din urmă fiind acum un potențial meci decisiv pentru lingura de lemn.