NBA: Bucks se impune în prelungiri la Toronto/Nets, prima înfrângere după 12 meciuri

Giannis Antetokounmpo a reușit o triplă-dublă în meciul cu Toronto Raptors
Giannis Antetokounmpo a reușit o triplă-dublă în meciul cu Toronto RaptorsAFP
Tripla-dublă a lui Giannis Antetokounmpo a dus Milwaukee Bucks către o victorie cu 104-101 în prelungiri la Toronto, miercuri, în timp ce Brooklyn Nets și-a văzut întreruptă seria de 12 victorii consecutive în NBA.

Superstarul grec Antetokounmpo a marcat 30 de puncte, a recuperat 21 de mingi și a dat 10 pase decisive, ultima pentru a facilita aruncarea decisivă de 3 puncte a lui Grayson Allen cu 11 secunde înainte de final, care a adus victoria pentru Milwaukee.

"Nu poți să faci totul de unul singur. Trebuie să ai încredere în coechipierii tăi, să creezi ocazii pentru ei", a spus Antetokounmpo.

"Încerc să fiu agresiv... dar la sfârșitul zilei toată lumea încearcă să mă blocheze și un coechipier rămâne liber. La ultima fază, Grayson era foarte liber și am reușit să-i pasez".

A fost cel de-a 31-a triplă-dublă din carieră pentru Antetokounmpo și a șasea oară când a reușit 30 de puncte și 20 de recuperări în același meci - performanța venind la o seară după ce a marcat 55 de puncte, un record al carierei.

Antetokounmpo, care a reușit 7 din 18 aruncări din acțiune și 15 din 21 de la linia de aruncări libere, a fost nemulțumit de faptul că Raptors a avut o serie de 28-7 pentru a încheia timpul regulamentar, Toronto egalând la 97-97 cu o aruncare de 3 puncte în ultima secundă a lui Gary Trent Jr.

"Nu ne putem pune în această situație", a spus Antetokounmpo. "Conduceam cu 15 puncte cu două minute înainte de final.

"Dar cred că am făcut o treabă bună păstrându-ne calmul și făcându-ne treaba în prelungiri."

Fred VanVleet, care a fost cel mai bun marcator al lui Toronto cu 28 de puncte, a ratat o aruncare de 3 puncte la final, care ar fi putut restabili egalitatea.

Brooklyn Nets, prima înfrângere în ultimele 13 meciuri

DeMar DeRozan și Patrick Williams au marcat câte 22 de puncte fiecare, iar Nikola Vucevic a adăugat 21 de puncte și 13 recuperări pentru a conduce Chicago în fața lui Brooklyn cu 121-112.

Bulls (17-21) a întrerupt seria de 12 victorii consecutive a lui Brooklyn, în condițiile în care o victorie i-ar fi adus pe vizitatorii de la Nets (25-13) la egalitate cu Boston în fruntea Conferinței de Est.

În schimb, ei împart locul doi cu Bucks, la un meci distanță.

Triumful lui Chicago a anulat un efort de 44 de puncte al lui Kevin Durant, în timp ce Kyrie Irving a adăugat 25 de puncte pentru Brooklyn.

James Harden de la Philadelphia a avut 26 de puncte și opt pase decisive, în timp ce Tobias Harris, De'Anthony Melton și Montrezl Harrell au adăugat fiecare câte 19 puncte pentru ca echipa gazdă 76ers să treacă de Indiana cu 129-126 în prelungiri.

76ers (23-14) a jucat fără vedeta Joel Embiid, care a acuzat dureri la piciorul stâng, dar totuși a întrerupt seria de patru victorii consecutive a celor din Indiana.

Un coș al lui Harris cu șase secunde înainte de final a egalat scorul la 120-120 și a forțat prelungirile. Harris a reușit două aruncări libere cu patru secunde înainte de finalul reprizei suplimentare pentru a stabili scorul final.

Cavs a învins Suns

O aruncare a lui Evan Mobley cu patru secunde înainte de final a oferit lui Cleveland o victorie cu 90-88 în fața lui Phoenix. Caris LeVert a condus Cavaliers cu 21 de puncte, în timp ce Donovan Mitchell a avut 20 și nouă pase decisive.

Ja Morant a marcat 23 de puncte și a reușit opt recuperări pentru Memphis într-o victorie 131-107 la Charlotte, în timp ce Grizzlies (24-13) a egalat Denver la conducerea Conferinței de Vest.

Anthony Edwards a înscris 32 de puncte pentru a propulsa Minnesota Timberwolves peste oaspeții din Portland 113-106.

C.J. McCollum a marcat 28 de puncte, iar Jonas Valanciunas a adăugat 16 puncte și 17 recuperări pentru New Orleans care s-a impus pe terenul lui Houston, 119-108.

Jalen Brunson a marcat 38 de puncte, iar Julius Randle a adăugat 25 de puncte și 13 recuperări pentru a duce echipa gazdă New York în fața lui San Antonio, 117-114.

Paolo Banchero, prima alegere din draftul NBA de anul trecut, a avut 25 de puncte, opt recuperări și șapte pase decisive pentru a conduce echipa gazdă Orlando în fața echipei Oklahoma City 126-115.

O aruncare de 3 puncte a lui Saddiq Bey la finalul meciului a adus victoria lui Detroit Pistons cu 122-119 la Golden State. Atacantul croat Bojan Bogdanovic a condus Detroit cu 29 de puncte.

John Collins și De'Andre Hunter au marcat fiecare câte 22 de puncte pentru a conduce Atlanta într-un triumf cu 120-117 la Sacramento.

Germanul Denis Schroder a scăpat de o entorsă la gleznă pentru a înscrie 32 de puncte, cea mai bună performanță a sezonului, și a condus echipa Los Angeles Lakers către o victorie în fața echipei vizitatoare Miami cu 112-109.

Starul Lakers, LeBron James, a lipsit din cauza stării de sănătate, alăturându-se lui Anthony Davis pe lista indisponibililor.