Hamilton, îngrijorat de dominația totală a celor de la Red Bull

Hamilton și Russell înainte de cursa de la Abu Dhabi
Hamilton și Russell înainte de cursa de la Abu DhabiReuters
Lewis Hamilton, de șapte ori campion mondial, și-a exprimat îngrijorarea cu privire la dominația continuă a celor de la Red Bull și s-a întrebat dacă Mercedes ar putea reduce diferența anul viitor, după ce duminică, la Abu Dhabi, a avut loc ultima etapă a sezonului de Formula 1.

Recordurile sunt spulberate etapă de etapă de campionul olandez.

Max Verstappen de laRed Bull a obținut a 19-a victorie în 22 de mari premii și al 21-lea podium al anului, iar echipa sa a încheiat cea mai dominantă dintre campanii, câștigând toate cursele, cu excepția uneia.

Felul în care pilotul olandez a obținut ultima victorie a campaniei nu i-a liniștit prea mult pe cei care speră la o competiție mai strânsă în 2024, Verstappen având un avans de 17,993 secunde față de Charles Leclerc, al doilea clasat la Ferrari.

Mercedes, altădată echipa dominatoare, a terminat pe locul doi în campionatul constructorilor, dar cu mai puțin de jumătate din punctele obținute de Red Bull.

"Nu a fost un an grozav. Nu sunt multe de luat din acest an în general", a declarat Hamilton pentru televiziunea Sky Sports după ce a terminat pe locul nouă, cu coechipierul George Russell pe locul trei.

"Faptul că am supraviețuit, probabil că asta e tot.

"În acest moment nu știu cu adevărat", a adăugat el când a fost întrebat dacă crede că Mercedes ar putea lupta cu mașina de anul viitor.

"Faptul că Red Bull a câștigat cu 17 secunde la final și că nici măcar nu și-au dezvoltat mașina din august până acum este cu siguranță o preocupare.

"Dar am învățat multe despre mașină și acum depinde doar de echipă. Ei știu ce trebuie să facă. Dacă vom ajunge sau nu acolo, vom vedea".

Șeful și coproprietarul echipei, Toto Wolff, a părut mai optimist, în ciuda faptului că Mercedes a încheiat un sezon fără victorie pentru prima dată din 2011.

"În această zi se simte ca și cum ai fi câștigat și asta este grozav. Trebuie să fim fericiți pentru asta, dar, de asemenea, ca pilot, îți dorești mai mult, dar astăzi am câștigat", a spus el despre lupta cu Ferrari pentru locul doi la general.

"Avem o diferență față de lideri, dar cele două echipe (Mercedes) de la Brackley și Brixworth (motoare) sunt atât de motivate, avem atât de multe lucruri bune în pregătire, atât de multe lucruri noi", a continuat austriacul.

"Mă aflu într-un loc foarte bun pentru a vedea ce se va întâmpla. Trebuie să luăm avânt de aici și să ducem acest impuls în fabrici."