Italia a câştigat finala mică a Ligii Naţiunilor după ce a învins Ţările de Jos

Italia în  finala mică a Ligii Naţiunilor, împotriva Ţărilor de Jos
Italia în finala mică a Ligii Naţiunilor, împotriva Ţărilor de JosProfimedia
Squadra Azzurra a ieşit victorioasă din meciul de consolare al învinselor din semifinalele UEFA Nations League. Pe Stadionul De Grolsch Veste din Enschede, Italia a trecut de Olanda cu 3-2

Italia, singura participantă la turneul final al Ligii Naţiunilor care nu a fost la Campionatul Mondial din Qatar, a reuşit să se claseze pe locul trei la această ediţie.

După ce au pierdut partida din semifinale cu Spania, scor 1-2, italienii au fost echipa mai bună în confruntarea cu Ţările de Jos.

Elevii lui Mancini au deschis scorul rapid, în minutul 6, prin Dimarco.

În minutul 20 lucurile aveau să se înrăutăţescă pentru Portocala Mecanică: Frattesi a primit o minge în centrul careului și a șutat fără speranțe pentru portarul olandez. 2-0 a fost scorul la pauză.

Suporteri Italia-Ţările de Jos
Suporteri Italia-Ţările de JosProfimedia

Selecţionerul olandez, celebrul Ronald Koeman, face trei schimbări la pauză şi nou intratul Bergwijn reduce din diferență cu un șut puternic din careul italienilor.

După doar 5 minute, în minutul 73, Chiesa înscrie pentru 3-1 şi reface astfel diferenţa de două goluri.

Deşi părea o victorie facilă pentru italieni, partida capătă accente dramatice pe final, când Wijnaldum, şi el intrat după pauză, reduce din diferenţă. E 3-2 pentru Italia, iar naționala olandeză speră din nou.

Squadra Azzura rezistă însă, deşi arbitrul suedez Nyberg lasă 11 minute de prelungire.

Italia învinge Ţările de Jos cu 3-2 în finala mică a Ligii Naţiunilor, iar Koeman rămâne cu o singură victorie de când a preluat mandatul, un 3-0 cu modesta Gibraltar.