FC Botoșani renaște și iese din zona roșie. Petrolul intră în hora retrogradării

FC Botoșani s-a impus pe terenul Petrolului, scor 1-2
FC Botoșani s-a impus pe terenul Petrolului, scor 1-2Profimedia/ IMAGO
În runda cu numărul 7 din play-out-ul Superligii, FC Botoșani s-a impus pe terenul Petrolului, scor 1-2.

Petrolul - FC Botoșani 1-2

Pentru prima dată în acest sezon, FC Botoșani nu mai apare în zona roșie din clasamentul Superligii. Fără antrenorul Bogdan Ioan Andone pe bancă, tehnicianul fiind suspendat după cartonașul roșu încasat în meciul trecut cu Dinamo, moldovenii au obținut 3 puncte vitale care i-ar putea menține în Liga 1 și în sezonul următor.

Clasament play-out Liga 1
Clasament play-out Liga 1Flashscore

La Ploiești, cei doi fundași centrali din apărarea Botoșaniului s-au dovedit a fi providențiali și în faza de atac, întrucât ambii au marcat golurile victoriei.

Mai întâi, Miron a deschis scorul în minutul 5, pentru ca Irobiso să aducă egalarea pentru găzari în min 12.

În partea secundă, diferența a fost făcută în ultimele 20 de minute de joc: gazdele au obținut un penalty, însă Sergiu Hanca nu l-a putut învinge pe Kukic din 11 metri, Petrolul ratând astfel o șansă uriașă de a trece în avantaj.

Stats
StatsOpta by Stats Perform

În urma unui corner din minu 87, Sadiku l-a învins pe Zima și a stabilit scorul final al partidei.

Cu 2 înfrângeri consecutive și fără victorie de 3 partide, echipa lui Laszlo Balint se vede obligată să obțină rezultate pozitive în duelurile cu Oțelul și Poli Iași, în ultimele două etape din acest sezon.