Spania trece de Italia cu un gol în ultimele minute și va juca finala Nations League cu CroațiaProfimedia
Spania a învins Italia cu 2-1 în semifinalele UEFA Nations League.

Spania - Italia 2-1

Spania, antrenată de De la Fuente, a învins joi campioana europeană Italia cu 2-1 și va lupta pentru primul trofeu de la triumful de la Campionatul European de acum unsprezece ani.

Statistici meci
Statistici meciFlashscore

Pentru spanioli au marcat Yeremi Pino (min. 4) și Joselu (min. 88). Atacantul lui Espanyol a marcat golul victoriei la doar patru minute după ce a intrat pe teren. Ciro Immobile, egalase pentru Squadra Azzurra din penalty în minutul 11.

Note jucători
Note jucătoriFlashscore

Aceasta este a doua finală a Ligii Națiunilor pentru Spania, după ce în urmă cu doi ani Furia Roja a pierdut trofeul în fața Franței, scor 2-1.

Pentru De la Fuente este o mică gură de oxigen, la șapte luni de la preluarea postului, selecționerul fiind deja sub presiune în urma înfrângerii cu 2-0 în Scoția, în luna martie. Italia va înfrunta Țările de Jos în meciul pentru locul al treilea.

În finala UEFA Nations League, Spania va întâlni Croația, care a trecut după prelungiri de țara gazdă, Țările de Jos, scor 2-4.