Dezastrul continuă la Rapid! Craiova câștigă în prelungirile meciului din Giulești

Univ. Craiova a câștigat în prelungirile meciului cu Rapid
Univ. Craiova a câștigat în prelungirile meciului cu RapidProfimedia
Universitatea Craiova s-a impus cu 2-1 în Giulești, cu un gol marcat în prelungirile meciului cu Rapid din etapa a 7-a a play-off-ului.

Rapid București - Universitatea Craiova 1-2

Universitatea Craiova a deschis scorul în minutul 30 prin Ivan, care a profitat de o eroare de poziționare a lui Braun și a reluat cu capul în plasă o centrare venită de la Crețu, învingându-l pe tânărul portar Ungureanu (17 ani) titularizat de Bogdan Lobonț, după problemele medicale acuzate de Aioani.

A fost și scorul pauzei, iar giuleștenii au început să forțeze egalarea în partea secundă, însă organizarea defensivă foarte bună a oltenilor a limitat capacitățile ofensive ale gazdelor.

Rapidiștii au dominat la capitolul posesie și pase, însă cele mai multe încercări de a străpunge apărarea craioveană au fost soldate eșecului.

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by Stats Perform

Cea mai mare ocazie a fost ratată de Rrahmani cu aproximativ un sfert de oră înainte de final, când șutul său din interiorul careului a fost respins de pe linia porții de fundașii olteni.

A fost un preambul pentru ce avea să urmeze, Burmaz reușind să restabilească egalitatea după ce a recepționat în careu o minge care a părut scăpată de sub control de Borza.

Oltenii puteau da lovitura în minutul 88, când Mitriță a pătruns pe flancul stâng și a centrat în careu, de unde Danciu, singur-singurel în fața porții, a trimis peste transversală.

Totuși, craiovenii au reușit golul victoriei în minutele de prelungire ale partidei, când Crețu a marcat cu o lovitură de cap, după o centrare a aceluiași Mitriță.

După acest rezultat, Rapidul rămâne fără victorie în play-off. Ocupă locul cinci, cu 29 de puncte, după o remiză și șase înfrângeri.

Craiova continuă lupta pentru cupele europene. Oltenii sunt acum pe doi, cu 37 de puncte, la egalitate cu CFR Cluj, dar cu un golaveraj mai bun.