Corvinul învinge Șelimbăr în derby-ul echipelor fără drept de promovare în Liga 1

Corvinul Hunedoara s-a impus cu 3-1 în fața celor de la CSC Șelimbăr
Corvinul Hunedoara s-a impus cu 3-1 în fața celor de la CSC ȘelimbărFacebook / FC Corvinul 1921 Hunedoara
În runda cu numărul 7 din play-off-ul Ligii a II-a, Corvinul Hunedoara s-a impus cu 3-1 în fața celor de la CSC Șelimbăr.

Corvinul Hunedoara - CSC Șelimbăr 3-1

A fost un duel tratat serios de ambele formații, în ciuda faptului că niciuna dintre cele două nu a obținut dreptul de a evolua în Superliga în sezonul 2024/2025.

Hunedorenii conduși de Florin Maxim au făcut un pas important în lupta pentru ocuparea poziției secunde în clasament, deși oaspeții le-au creat ceva probleme în startul partidei.

După 8 minute de joc, fundașul Alexandru Gît a deschis scorul pentru echipa lui Claudiu Niculescu în urma unei faze fixe.

Cu 10 minute înainte de pauză, Corvinul a egalat prin Câmpan, pentru ca imediat după startul părții secunde golgheterul Mihai Coman să o ducă pentru prima dată în avantaj pe echipa lui Maxim.

Lovitura de grație a fost semnată de Antonio Bradu cu scurt timp înainte de fluierul final.

Clasată pe locul 4 în play-off, Gloria Buzău ar putea obține promovarea directă în Superliga României la finalul acestei stagiuni. Mai sunt 3 etape de disputat din actualul sezon din Liga a 2-a.