Pep Guardiola, după ce Manchester City a făcut 4 remize în ultimele 6 etape: ”Nu este ghinion!”

Guardiol a fost furios după meci
Guardiol a fost furios după meciProfimedia
Antrenorul lui Manchester City, Pep Guardiola, și-a criticat echipa după ce apărarea neglijentă și un penalty inutil în finalul meciului i-au costat pe ”cetățeni” o victorie atât de necesară. A fost în cele din urmă o nouă remiză, 2-2 cu Crystal Palace.

"Nu este ghinion, este meritat", a declarat un Guardiola furios reporterilor după meci.

"Am cedat două puncte. Când faci un astfel de penalty, îl meriți. Vedeți ce ocazii ne-am creat, este destul de asemănător cu tot acest sezon - dar nu suntem capabili să închidem meciurile. Acesta este sentimentul".

City a părut neobișnuit de vulnerabilă după o serie de șase meciuri cu o singură victorie.

Jack Grealish și Rico Lewis au marcat sâmbătă pe Etihad Stadium în prima repriză, dar Jean-Philippe Mateta  a redus din diferență pentru Palace și apoi Michael Olise a transformat un penalty în minutul 95 după ce Phil Foden l-a faultat pe Mateta în careu.

Remiza i-a lăsat pe ”cetățeni” pe locul 4, cu 34 de puncte, dar City a jucat cu un meci mai mult decât cele trei echipe de deasupra lor: Liverpool, care se află pe primul loc cu 37 de puncte, Arsenal și Aston Villa, care joacă duminică.

Grealish a făcut o figură abătută după meci
Grealish a făcut o figură abătută după meciReuters

"În prima acțiune (Palace) aleargă și înscrie un gol, iar în ultimul minut le dăm (un penalty). În careul de 16 metri trebuie să fii atent și noi nu am fost. Nu meritam să câștigăm", a spus Guardiola despre rezultatul dezamăgitor..

City a pierdut nouă puncte în acest sezon, încasând goluri după minutul 80.

La toate se adaugă absența golgheterului campionatului, Erling Haaland, care a stat pe tușă timp de două meciuri consecutive în Premier League din cauza unei accidentări.

Atacantul în vârstă de 23 de ani are 14 goluri în campionat în acest sezon.