Tottenham o egalează pe City, după victoria cu ”pădurarii” de la Nottingham

Pedro Porro de la Tottenham Hotspur în duel cu Harry Toffolo, jucătorul lui Nottingham ForestProfimedia
Tottenham a câștigat cu 2-0 în deplasare, pe terenul celor de la Nottingham Forest, în etapa a 16-a a Premier League.

Nu a fost un meci ușor pentru londonezi: gazdele au avut un gol anulat, iar Hotspur a trăit periculos pe final după eliminarea lui Bissouma, care a comis un fault dur asupra unui adversar.

Este totuși o victorie meritată, care le permite londonezilor să egaleze la puncte pe Manchester City, amândouă având acum câte 33 de puncte și plasându-se pe pozițiile 4 (City), respectiv 5 (Tottenham).

Campioana, Manchester City, va juca mâine împotriva lui Crystal Palace, ultimul meci înainte de a participa la Campionatul Mondial al Cluburilor.

Nottingham a irosit o ocazie uriașă în minutul 19. Elanga a făcut o cursă superbă de la aproximativ 40 de metri de poarta adversă și a pătruns în careu, dar șutul său puternic a fost respins de Vicario.

Tottenham a marcat în prelungirile primei reprize. Kulusevski a pătruns pe flancul drept și a centrat perfect pentru Richarlison, iar brazilianul a reluat cu capul din 6 metri, fără șanse pentru portar.

Forest - Spurs, notele jucătorilor
Forest - Spurs, notele jucătorilorFlashscore

Spurs, un izvor de talente

Tottenham a stabilit un nou record, deschizând scorul în 11 partide consecutive de Premier League și având 9 marcatori diferiți.

Son (de 3 ori), Van de Ven, Ward (autogol), Kulusevski, Johnson, Lo Celos, Romero, Udogie și Richarlison au dat cele 11 goluri.

Nottingham a egalat în minutul 58, dar golul a fost anulat pe motiv de offside.

Neco Williams a centrat pe jos, prin spatele apărării adverse, iar Elnaga a reluat în plasă, fără a-i da vreo șansă lui Vicario, însă s-a aflat în poziție neregulamantară.

Dacă nu au înscris gazdele, au făcut-o, din nou, oaspeții: Kulusevski a dublat avantajul lui Tottenham, profitând de greșeala imensă a portarului advers.

Suedezul a recuperat mingea trimisă fără țintă de goalkeeper și a finalizat cu un șut la colțul scurt, după ce Turneu a greșit și intervenția asupra mingii.

Spre final, Yves Bissouma a comis un fault extrem de dur, punându-i talpa pe genunchi unui adversar.

Jucătorul din Mali a văzut direct cartonașul roșu, după ce arbitrul a consultat faza la monitorul VAR.

Acesta a devenit doar al 7-lea jucător al lui Tottenham care vede două cartonașe roșii în același sezon de Premier League și primul de la Kyle Naughton încoace, în sezonul 2014-2015.