Flashscore vă prezintă principalele evenimente, declarații și imagini din cadrul etapei cu numărul 8 a play-off-ului și play-out-ului din Superliga României.

Citește cronica partidei AICI

Lupta la retrogradare
Lupta la retrogradareFlashscore

Hermannstadt - Poli Iași 0-1

Singurul gol al partidei a fost marcat de turcul Adel Bettaieb, în minutul 74, care a adus victoria moldovenilor cu un șut superb.

Poli Iași reușește o victorie foarte importantă în deplasare la Sibiu și părăsește locurile de retrogradare directă, urcând pe locul 13 - loc de baraj. În schimb, în urma acestui rezultat, Dinamo cade din nou pe loc de retrogradare, alături de FCU Craiova 1948.

Luni, 6 mai 2024, FC Hermannstadt joacă cu Poli Iași (15:00), UTA Arad întâlnește FCU Craiova (18:00), iar Universitatea Craiova se duelează cu FCSB (21:00).

5 mai

CFR Cluj - Rapid București 3-2

Petrolul Ploiești - Oțelul Galați 2-1

Petrolul Ploiești și-a asigurat matematic prezența în Liga 1 și în sezonul viitor, reușind să învingă Oțelul cu 2-1 pe teren propriu.

”Lupii galbeni” au deschis scorul din penalty prin Grozav (11), după o gravă eroare a defensivei gălățene, care l-a forțat pe portarul Pap să comită un fault în careu.

Oaspeții au egalat prin Frederic în minutul 40, dar Petrolul a reușit golul salvării matematice cu zece minute înainte de final prin kosovarul Albin Berisha (80), care a deviat şutul lui Valentin Țicu, după ce oaspeții rămăseseră în zece oameni, atacantul Alexandru Mihai Pop accidentându-se când gălățenii efectuaseră toate schimbările.

După acest rezultat, Petrolul a acumulat 29 de puncte și ocupă locul 11, la cinci puncte distanță de primul loc de baraj, cu o singură etapă rămasă de disputat.

Oțelul rămâne pe 8, cu 33 de puncte.

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by Stats Perform

CFR Cluj a ratat titlul, dar poate încă obține locul 2 care oferă șansa unui parcurs cât mai bun în preliminariile cupelor europene și, eventual, calificarea în grupe în Conference League.

Rapid, pe de altă parte, caută un succes de moral după ce până acum nu a reușit nicio victorie în playoff.

Partida începe la ora 21:30

De la ora 15:30, Petrolul primește Oțelul Galați în play-out: ploieștenii își pot asigura liniștea cu o victorie, dar oaspeții vor să termine campionatul pe locul 1.

4 mai

”U” Cluj - Dinamo București 3-3

Universitatea Cluj şi Dinamo Bucureşti au terminat la egalitate, 3-3 (1-1), sâmbătă seara, pe Cluj Arena, într-o partidă din etapa a opta a fazei play-out a Superligii de fotbal, penultima a sezonului.

Dinamo, care a condus cu 2-1 şi 3-2, a scăpat printre degete o nouă victorie, care i-ar fi crescut şansele de salvare de la retrogradare.

”U” a deschis scorul rapid, prin ex-dinamovistul Daniel Popa (5), lansat de Ante Roguljic. Dinamo a egalat spre finalul primei reprize, prin Andrei Ahmed Bani (37), cu un şut din marginea careului.

Imediat după pauză, Dinamo a preluat conducerea, prin reuşita bulgarului Gheorghi Milanov (48), cu un şut la colțul scurt. Portarul sloven Adnan Golubovic, care a avut mai multe intervenții providențiale, a gafat nepermis la o centrare şi Dorinel Oancea (61) a egalat.

Croatul Domagoj Pavicic (87) a adus-o din nou pe Dinamo în avantaj, la centrarea lui Bani, însă pentru scurt timp, deoarece Ovidiu Bic (90+1) a închis tabela, reluând mingea respinsă de Costin Amzăr, după o lovitură de cap a aceluiaşi Bic.

FC Botoșani - FC Voluntari 0-0

FC Botoșani și FC Voluntari au încheiat fără goluri partida din nordul Moldovei și rămân ancorate în lupta pentru retrogradare.

Botoșănenii sunt primii peste linie, cu 25 de puncte, în timp ce formația ilfoveană este un loc mai jos (13 - cu 24 de puncte) și așteaptă acum rezultatele contracandidatelor FC U Craiova, Dinamo și Poli Iași.

Meciurile zilei

Dinamo are una dintre ultimele șanse de a rămâne în SuperLigă și în sezonul viitor. Trebuie, însă, să învingă în deplasare la Cluj.

Pe de altă parte, ardelenii abordează partida fără probleme mari. Sunt deja pe un loc confortabil, locul 10, imediat după Hermannstadt, cu 29 de puncte.

H2H
H2HFlashscore

FC Botoșani și FC Voluntari luptă și ele pentru salvarea de la retrogradare. Moldovenii au reușit să părăsească poziția de lanternă roșie dar sunt cu numai un  punct peste zona roșie.

3 mai

Farul - Sepsi 1-4

Farul Constanța a suferit o înfrângere categorică pe teren propriu în fața celor de la Sepsi Sf. Gheorghe, scor 1-4, și a pierdut șansa de a reveni cel puțin temporar pe locul al doilea în play-off. Citește cronica partidei aici

16:23 - Răzvan Onea: ”Să terminăm play-off-ul fără victorie ar fi ceva ruşinos pentru noi”

16:07 - De ce a acceptat Petrescu să revină la CFR? ”Aș fi vrut o pauză mai lungă!”

15:54 - Dennis Politic: ”Dacă, Doamne-fereşte, retrogradăm, nu dă bine pentru absolut nimeni!”

14:39 - Petrolul plănuiește o nouă schimbare de antrenor! Un tehnician român cu experiență în Ligue 1

13:12 - Liga pierderilor: 11 din 16 echipe au raportat pierderi financiare pentru anul 2023

12:01 - Scandal uriaș: Mircea Lucescu sugerează că Oțelul și Urziceni au câștigat cu ajutorul FRF

Playoff-ul Superligii intră în linie dreaptă cu 3 etape rămase de disputat.

FCSB a câștigat deja titlul, așa că după stabilirea campioanei lupta se dă pentru locurile de cupe europene.

De la ora 20, Farul Constanța o întâlnește pe Sepsi Sf Gheorghe.

Elevii lui Hagi luptă în continuare pentru locul 2, în timp ce covăsnenii sunt pe ultimul loc în play-off.