Manchester City în criză! Crystal Palace smulge un punct în prelungirile de pe Etihad Stadium

Pep Guardiola în timpul meciului cu Crystal Palace
Pep Guardiola în timpul meciului cu Crystal PalaceAFP
Manchester City a terminat la egalitate, 2-2, cu Crystal Palace, partida desfășurată pe teren propriu în etapa a 17-a și are acum o singură victorie în ultimele cinci runde din Premier League.

Manchester City - Crystal Palace 2-2

”Cetățenii” au început în forță meciul împotriva ”Vulturilor” lui Roy Hodgson, iar golul lui Grealish (24) părea să facă uitată absența golgheterului Erling Haaland, accidentat.

Rico Lewis a făcut 2-0 în minutul 54 și City părea ferm pe drumul către revenirea pe podimul din Premier League. Doar că Palace s-a dovedit a fi încă o dată o nucă tare pentru gazdele de pe Etihad.

Mateta a redus din diferență cu ceva mai puțin de un sfert de oră de joc (76), pentru ca Olise să smulgă dramatic un punct de pe Etihad, cu un penalty transformat în minutul 90+5.

O lovitură grea pentru trupa lui Pep Guardiola, care pierde teren în lupta pentru al patrulea titlu consecutiv. City ocupă în prezent locul 4, cu 34 de puncte, dar are și un meci în plus față de rivalele din față: Aston Villa (35p), Arsenal (36p) și Liverpool (37p).

În celelalte partide ale zilei, Chelsea s-a impus cu 2-0 în fața nou-promovatei Sheffield United prin golurile lui Palmer și Jackson, Newcastle a trecut lejer cu 3-0 de o Fulham rămasă în zece oameni, în timp ce partida de la Bournemouth a fost abandonată la scorul de 1-1, după ce căpitanul lui Luton, Tom Lockyer, s-a prăbușit pe gazon în timpul meciului.