Echipa lui Nicolae Stanciu și Cosmin Contra, distrusă în doar 25 de minute de Firmino și Mahrez

Firmino sărbătorește un gol pentru Al-Ahli
Firmino sărbătorește un gol pentru Al-AhliProfimedia
Damac nu a avut nicio șansă în fața celor de la Al-Ahli în fața cărora a cedat cu 1-4 în meciul din deplasare din etapa 30 a ligii de fotbal a Arabiei Saudite.

Echipa la care Nicolae Stanciu e om de bază, iar Cosmin Contra, antrenor, a fost luată pe sus de Al-Ahli.

Mijlocașul român și colegii săi de la Damac nu au știut ce i-a lovit în prima repriză.

Cu vedete precum Edouard Mendy, Demiral, Kessie, Mahrez, Firmino și Saint -Maximin în primul 11, Al Ahli nu a avut nicio milă de adversari.

În minutul 25 era 4-0 pentru Al-Ahli: Al Johani, Al-Buraikan, Mahrez și Firmino au punctat pentru gazde în minutele 7, 10, 19 și 25.

Abia în minutul 62 Antolic a redus din diferență pentru echipa antrenată de Cosmin Contra.

Nicolae Stanciu a fost integralist la Damac, dar nu a reușit să-și ajute echipa foarte mult.

Damac, fără emoții de retrogradare

După 30 de etape disputate până în prezent, Damac se află pe locul nouă în campionat, cu 38 de puncte, la 12 puncte de Al Tai, prima echipă aflată pe loc retrogradabil.

Adversara Al-Ahli se află pe locul trei în campionat, cu 55 de puncte.

Nicolae Stanciu, care nu a marcat cu Al Ahli, are 4 goluri încrise în acest sezon în campionat și a dat și 7 pase decisive.

Mijlocașul mai are 4 partide de jucat în Arabia Saudită, apoi va merge în cantonamentul României pentru EURO 2024.