”Fiți mai agresivi, marcați goluri!” Mesajul lui Guardiola pentru City, condusă la pauză de Luton

Pep Guardiola la partida cu Luton
Pep Guardiola la partida cu LutonProfimedia
Manchester City a fost condusă la pauză de Luton Town dar a câștigat în final cu 2-1 într-un meci contând pentru etapa a 16-a din Premier League.

Gazdele au deschis scorul chiar înainte de pauză, prin Adebayo, dar City a reușit să întoarcă rezultatul în minutele 62 și 65, când Bernardo Silva și Jack Grealish l-au învins pe portarul Kaminski.

La finalul partidei, Pep Guardiola a vorbit despre jucătorii săi, dezvăluind ce le-a spus la pauză, atunci când erau conduși de Luton.

Antrenorul a explicat că și-a simțit fotbaliștii ușor demoralizați după golul încasat în finalul primei reprize.

Ce vom face, ne vom plânge de milă? E fotbal, e viață. Dacă înscriu încă o dată, ne vom plânge din nou și vom spune că am avut ghinion? Atacanți, fiți mai agresivi și marcați goluri. Apărați-vă mai bine în zona centrală și fiți pozitivi”, le-a spus Pep Guardiola jucătorilor la vestiar, în pauză, spun cei de la Daily Mail.

La rândul său, Jack Grealish a atras atenția asupra faptului că rezultatele mai slabe înregistrate de echipa sa au fost înregistrate în meciuri cu adversari foarte buni.

"Cred că multor oameni le place să vorbească despre Manchester City și să insiste pe faptul că echipa ar fi într-o criză mare. În realitate, am jucat cu echipe foarte bune", a spus Grealish.

Manchester City este în acest moment pe locul 4 în clasamentul din Premier League, cu 33 de puncte, fiind la două puncte de Aston Villa, care se află pe ultima poziție a podiumului.

Liderul Liverpool are 37 de puncte, iar Arsenal ocupă locul 2, cu 36 de puncte.

Pentru campioana Angliei urmează duelul din deplasare cu Steaua Roșie Belgrad, meci contând pentru ultima etapă a grupelor Champions League.

Ulterior, în weekend, în cea de-a 17-a etapă din Premier League, City va juca pe teren propriu cu Crystal Palace.

Grealish și Alvarez, moment amuzant

Jack Grealish nu a sărbătorit cu entuziasm maxim golul care a adus victoria lui City la Luton.

Englezul  s-a temut că golul său ar putea fi anulat din cauza unui potențial henț al colegului său, Alvarez, la o fază anterioară.

Argentinianul l-a asigurat, însă, că a atins mingea cu fața, nu cu mâna.