Manchester City, victorie grea la Luton / Chelsea pierde din nou

Grealish a marcat golul victoriei
Grealish a marcat golul victorieiProfimedia
Manchester City a câștigat cu 2-1 în deplasarea de la Luton, din cadrul etapei a 15-a din Premier League.

Luton - Manchester City 1-2

City, lipsită de aportul vedetei Erling Haaland, a punctat în repriza secundă, prin Bernardo Silva (62) şi Jack Grealish (65), după ce gazdele deschiseseră scorul în minutul 45+2 prin Elijah Adebayo.

Statistici
StatisticiOpta by Stats Perform

Manchester City, care a obținut prima victorie după patru meciuri în care nu mai câştigase, este acum pe locul 4, cu 33 de puncte, la 4 puncte de liderul Liverpool. Luton Town este pe poziția a 18-a, antepenultima, cu 9 puncte.

Everton - Chelsea 2-0

Everton s-a impus acasă în fața lui Chelsea cu 2-0, prin reuşitele lui Abdoulaye Doucoure (54) şi Lewis Dobbin (90+2). Everton este pe locul 17, cu 13 puncte, iar Chelsea este pe 12, cu 19 puncte.

Statistici

Fulham - West Ham 5-0

West Ham United nu a contat în meciul din deplasare cu Fulham, gazdele impunându-se cu un neverosimil 5-0. Au marcat Raul Jimenez (22), Willian Borges da Silva (31), Tosin Adarabioyo (40), Harry Wilson (60) şi Carlos Vinicius (88), Fulham urcând pe locul 10, cu 21 de puncte, West Ham fiind pe 9, cu 24 de puncte.