Nicolo Napoli, după partida pierdută în fața rivalei din oraș: "Începe alt campionat"

FC U Craiova - Univ. Craiova 1-2
FC U Craiova - Univ. Craiova 1-2Profimedia
Universitatea Craiova a fost condusă cu 1-0 la pauză, dar a revenit în partea a doua și s-a impus cu 2-1 în derby-ul Băniei cu FC U Craiova.

Imediat după partida pierdută de către echipa condusă de Nicolo Napoli, italianul a vorbit despre viitorul la echipă.

"Am avut ocazie să facem 2-0, în repriza a doua nu am jucat bine, nu am reușit să marcăm cu un șut de la distanță. Se întâmplă asta în fotbal. Am făcut o primă repriză foarte bună, puteam face 2-0 pentru noi, în a doua repriză au fost schimbări și a venit golul lor. Avem antrenament mâine, ne pregătim, începem play-out-ul. Eu văd echipa care cred eu că e cea mai bună. Mai sunt încă multe partide, începe alt campionat, sperăm să facem puncte mai multe și să vedem cine câștigă campionatul”, a declarat Nicolo Napoli.

Ivaylo Petev, după partida câștigată

”Prima repriză a fost mai rea pentru noi. Am făcut o greșeală și am primit un gol. În repriza a doua am corectat anumite chestii.

Am avut și alte situații de a marca, dar nu am reușit. Aceste meciuri trebuie câștigate. Eu cred că am meritat cele trei puncte. Vă spun ceva, le-am spus (n.r. jucătorilor) că avem 45 de minute în care putem să marcăm 1, 2, 3, 4 goluri. Altceva nu vă mai spun. Adversarul a avut calitate și ne-a îngreunat în unele momente.

(n.r. despre Screciu) Cei care au intrat au făcut-o foarte bine. Au intrat cu energie bună. Noi avem o bancă bună, iar eu admir acest comportament. Fiecare dă ce are cel mai bun pentru echipă. Referitor la Screciu, vom vedea mâine.

(n.r. Motiul pentru care a primit galben de la arbitru) Eu nu meritam asta. Nu am spus niciun cuvânt arbitrului. (n.r. despre presiunea) Eu toată viața lucrez sub presiune. Vreau ca la fiecare meci să jucăm ma bine”, a spus Ivaylo Petev.