La un pas să rateze EURO 2024, după ce a ieșit accidentat din derby-ul Olteniei

FC U Craiova - Univ. Craiova 1-2
FC U Craiova - Univ. Craiova 1-2Profimedia
Universitatea Craiova a fost condusă cu 1-0 la pauză, dar a revenit în partea a doua și s-a impus cu 2-1 în derby-ul Băniei cu FC U Craiova.

Echipa lui Nicolo Napoli a reușit să deschidă scorul în minutul 45+4 prin Chițu, însă jucătorii antrenați de Ivaylo Petev au revenit în forță, reușind să aducă victoria prin golurile marcate de Mitriță și Baiaram în minutele 70 și 77. În minutul 56 al meciului, Vladimir Screciu a fost nevoit să fie înlocuit de Maldonado, fiindcă a resimțit probleme musculare. Această veste nu este deloc îmbucurătoare pentru Edi Iordănescu, având în vedere că jucătorul este în atenția echipei naționale.

În general, Screciu a suferit multe accidentărI care l-au ținut departe de teren pentru perioade îndelungate. La finalul partidei, Nicușor Bancu a vorbit despre situația medicală a lui Screciu, exprimând îngrijorarea că acesta ar putea rata participarea la EURO.

”Îmi pare foarte rău pentru Screciu. Se pare că a simțit din nou, cred că are ruptură. Se gândea foarte mult că va rata următoarele meciuri și inclusiv EURO, de aceea sperăm să nu fie nimic grav, mâine va face probabil un RMN”, a declarat Nicușor Bancu.