Universitatea Craiova întoarce și câștigă derby-ul Băniei

Alex Mitriță
Alex MitrițăProfimedia
Universitatea Craiova a fost condusă cu 1-0 la pauză, dar a revenit în partea a doua și s-a impus cu 2-1 în derby-ul Băniei cu FC U Craiova.

FC U Craiova - Universitatea Craiova 1-2

A fost o primă repriză fără mari reușite fotbalistice până aproape de pauză, dar întreruptă în două rânduri în primele 7 minute, din cauza torțelor aruncate pe gazon de ultrașii celor două formații.

Cu puțin timp înainte de pauză, gazdele au deschis scorul prin Chițu, care a profitat de o respingere greșită a fundașilor Universității și a marcat din apropierea porții.

Nu a fost să fie, însă, un (re)debut fericit pentru Nicolo Napoli pe banca lui FC U, oaspeții reușind să întoarcă rezultatul în ultimele 20 de minute.

Mai întâi Mitriță a restabilit egalitatea în minutul 70 cu un lob elegant peste portarul Popa.

Șapte minute mai târziu, Baiaram a stabilit scorul final cu o lovitură de cap după un corner bătut de Cîmpanu.

După această victorie, Universitatea Craiova a terminat pe locul 4 sezonul regulat cu 49 de puncte.

Clasamentul după înjumătățire

1. FCSB – 32 puncte

2. Rapid – 28 p (beneficiază de rotunjire)

3. CFR Cluj – 27 p (beneficiază de rotunjire)

4. Universitatea Craiova – 25 p (beneficiază de rotunjire)

5. Farul – 22 p (beneficiază de rotunjire)

6. Sepsi – 22 p (beneficiază de rotunjire).

Programul play-off-ului

Sezonul este programat să se încheie în week-end-ul 25-26 mai, dar selecționerul Edi Iordănescu vrea ca Liga 1 să se termine mai repede cu o săptămână, pentru a avea mai mult timp de pregătire pentru Euro.

Pentru acest lucru e nevoie de introducerea unei etape intermediare, o decizie finală în privința programului urmând să fie luată în Comitetul Executiv de vinerea viitoare.